Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży - Włóczykij

Marian Anklewicz - Gdzie si臋 podzia艂a D膮browa?

"Barnim z Bo偶ej 艂aski ksi膮偶臋 S艂owian, wszystkim na wieczne czasy. Niech dowiedz膮 si臋 wszyscy, tak obecni jak i przyszli, 偶e my za艂o偶onemu naszemu miastu Gryfinu dwie艣cie 艂an贸w nadali艣my, mianowicie sto na pastwiska i pozyskanie drewna, sto na grunty uprawne, cztery 艂any i jedn膮 wie艣 zwan膮 D膮browa jako uposa偶enie parafialne z zachowaniem prawa kanonicznego."

Tymi s艂owami rozpoczyna si臋 tekst tak zwanego dokumentu lokacyjnego Gryfina z pocz膮tku marca 1254 roku, gdzie Barnim okre艣la niezwykle dok艂adnie nadania gruntowe dla swojego nowego miasta. Jasno z nich wynika, 偶e Gryfino uposa偶one zosta艂o w dwie艣cie w艂贸k wsp贸lnej dla gminy ziemi oraz, i tu pojawia si臋 swoistego rodzaju zagadka - cztery w艂贸ki i jedn膮 wie艣 (w oryginalnym zapisie Damerowe) na potrzeby gryfi艅skiego ko艣cio艂a. Historycy zar贸wno niemieccy jak i polscy r贸偶nie odnosili si臋 do tej informacji stosuj膮c najcz臋艣ciej pewien wybieg, je艣li chodzi o wskazanie lokalizacji tych grunt贸w. Cztery 艂any mia艂y by膰 mianowicie wydzielone z tych dwustu 艂an贸w gminnych i doch贸d z nich w ca艂o艣ci zasila膰 mia艂 ko艣cieln膮 kas臋. Gdyby policzy膰 co najmniej 艣rednio po dwadzie艣cia hektar贸w, by艂by tej ziemi 艂adny kawa艂ek.

Ruiny m艂yna podgryfi艅skiej D膮browy

S膮 te偶 tacy badacze, kt贸rzy nie wiadomo na jakiej podstawie twierdz膮, i偶 te cztery 艂any gryfi艅ski ko艣ci贸艂 dosta艂 we wsi D膮browa, a wi臋c zosta艂yby one wydzielone z jej p贸l. W takim razie jaki sens mia艂yby s艂owa ksi臋cia przytoczone powy偶ej? Wszak powiedzia艂 ksi膮偶臋 wyra藕nie - cztery 艂any i jedn膮 wie艣 zwan膮 D膮browa! Je艣li by艂a to wie艣 lokacyjna, a osobi艣cie uwa偶am, 偶e tak by艂o, musia艂a by膰 zorganizowana przed powstaniem samego Gryfina i najprawdopodobniej obejmowa艂a zgodnie z obowi膮zuj膮cym na naszym terenie w贸wczas prawem sze艣膰dziesi膮t cztery 艂any. Gdy do艂o偶y膰 jeszcze te cztery, to ko艣ci贸艂 uposa偶ony zosta艂 w sze艣膰dziesi膮t osiem 艂an贸w wraz z lud藕mi je uprawiaj膮cymi! Zamieszanie powstaje jeszcze wi臋ksze, gdy dodam, i偶 D膮browa w roku 1233 wymieniona jest w艣r贸d d贸br klasztoru cysterskiego w Ko艂baczu, a sam Barnim ju偶 pi臋膰 lat po lokacji Gryfina twierdzi, 偶e wie艣 ta, to od dawna wie艣 cysterska. Ma艂o tego, sami cystersi w 1255 roku twierdz膮, 偶e D膮browa nadal nale偶y do nich. W roku 1273 Gryfino wreszcie zakupi艂o D膮brow臋 od ko艂backich mnich贸w. Potwierdzi艂 to znowu sam ksi膮偶臋 w dokumencie wystawionym na pocz膮tku maja tego偶 roku w swojej siedzibie w D膮biu. Pod dokumentem podpisali si臋 jako 艣wiadkowie najwa偶niejsi notable ksi膮偶臋cego dworu: prepozyt kolegiaty mariackiej w Szczecinie Konrad, dziekan tego ko艣cio艂a i zarazem kapelan nadworny Jan, kuchmistrz Roderus, rycerz Otto z Tarcz膮, so艂tys gryfi艅ski Miko艂aj i 艂owczy ksi膮偶臋cy Rudolf de Belecow (jeden z za艂o偶ycieli Gryfina).

Mo偶na by s膮dzi膰, 偶e sp贸r Ko艂bacza z Gryfinem (je艣li taki toczono) zosta艂 tak wa偶nym dokumentem za偶egnany. A gdzie偶 tam! Cztery lata p贸藕niej Barnim odda艂 D膮brow臋 cystersom wraz ze wszystkimi prawami. Nast臋pca Barnima, Bogus艂aw IV musia艂 na pocz膮tku stycznia 1279 roku ponownie interweniowa膰. Dosz艂o pono膰 do ugody, bowiem w dokumencie sporz膮dzonym z tej okazji pola wsi podzielono. Dziesi臋膰 艂an贸w pozosta艂o przy cystersach - przy艂膮czono je do zakonnych Brynek, a reszta wsi przypad艂a miastu. Cystersi otrzymali tak偶e od ksi臋cia wysokie odszkodowanie w postaci stu grzywien srebra i czterdziestu uprawionych w艂贸k ziemi le偶膮cych gdzie艣 w pobli偶u klasztornych p贸l. W roku 1292 miasto swobodnie dysponuje ju偶 maj膮tkiem D膮browy nadaj膮c doch贸d we wsi Janowi de Belecow, pierwszemu znanemu plebanowi od 艣wi臋tego Miko艂aja. Trzy lata p贸藕niej cystersi ponownie stwierdzaj膮, 偶e D膮browa nale偶y do ich d贸br! I tak zapewne jeszcze d艂ugo zatarg si臋 ci膮gn膮艂, s艂ycha膰 bowiem o nim jeszcze w latach 1508 i 1604. I w艂a艣nie po tej ostatniej dacie du偶a wie艣 znika z powierzchni ziemi!

Ruiny m艂yna podgryfi艅skiej D膮browy

Ruiny m艂yna podgryfi艅skiej D膮browy

Na Wielkiej Mapie Pomorza Eilharda Lubbena wydanej w Amsterdamie w roku 1618 na p贸艂noc od Gryfina wida膰 malutki Wieck (Wik) i Brynki, po D膮browie za艣 ani 艣ladu. Znikniecie tej wsi nie ma wi臋c nic wsp贸lnego ze zniszczeniami wojny trzydziestoletniej 1618-1648, jak dzia艂o si臋 w rozlicznych przypadkach na ca艂ym Pomorzu, lecz doprowadzi艂a do niego prawdopodobnie kilkusetletnia s膮siedzka niezgoda. Jej 藕r贸de艂 mo偶na upatrywa膰 ju偶 w momencie zak艂adania Gryfina, kiedy to Barnim nie wiadomo zupe艂nie z jakiego powodu i na jakiej podstawie podarowa艂 cystersk膮 wie艣 ko艣cio艂owi z naszego miasta. Mog艂o w tym przypadku zaistnie膰 nawet kilka fa艂szerstw dokument贸w ksi膮偶臋cych, od jakich w贸wczas nie stronili ani mnisi, ani 艣wieccy feuda艂owie, ani nawet ko艣ci贸艂. Mo偶e kiedy艣 uda si臋 rozwik艂a膰 zagadk臋 D膮browy przy okazji szczeg贸艂owych kwerend archiwalnych w innych zasobach ni偶 pomorskie, a my艣l臋, 偶e by艂oby warto. D膮browa nawet w niemieckim zapisie zachowa艂a nazw臋 s艂owia艅sk膮, musia艂a by膰 wi臋c lokowana na prawie niemieckim, ale przez feuda艂a s艂owia艅skiego. Przypadki takie nale偶膮 do rzadkich, ale si臋 zdarzaj膮 w historii naszej ziemi. Poza tym niezwykle interesuj膮cy jest fakt, 偶e miejscowo艣膰 ta nie wymieniana we wcze艣niejszych 藕r贸d艂ach cysterskich przed rokiem 1233 bardzo wcze艣nie dysponowa艂a tak du偶ym area艂em, co wskazuje w艂a艣nie na jej lokacyjny charakter nowoczesnej na owe czasy bogatej wsi ch艂opskiej.

Nazwa Damerow pojawi艂a si臋 ponownie ko艂o Gryfina dopiero w XVIII stuleciu. Tym razem jednak chodzi艂o ju偶 tylko o maj膮tek mieszcza艅ski po艂膮czony wkr贸tce z folwarkiem miejskim, m艂ynami i cegielni膮. W wieku XIX cz臋艣ciowo go rozparcelowano na potrzeby ch艂op贸w z Czepina, a na mapach z tego okresu pokazana jest jedynie niewielka kolonia z czterema zagrodami pod nazw膮 Neu Damerow, czyli Nowa D膮browa.

Ruiny m艂yna podgryfi艅skiej D膮browy

Ruiny m艂yna podgryfi艅skiej D膮browy

Dzisiaj jedyn膮 pozosta艂o艣ci膮 po 艣redniowiecznej D膮browie jest ruina m艂yna wodnego usytuowana pomi臋dzy drog膮 na Szczecin a torem kolejowym. Zachowane resztki kamiennej budowli wskazuj膮 na ich dziewi臋tnastowieczne pochodzenie, ale m艂yn posiada niew膮tpliwie metryk臋 艣redniowieczn膮, bowiem mowa jest o nim w akcie kupna D膮browy przez Gryfino w roku 1273. Od tamtego czasu stale wymieniany by艂 w dokumentach jako jeden z m艂yn贸w miejskich. Uda艂o mi si臋 pozna膰 trzy nazwiska m艂ynarzy, kt贸rzy m艂yn dzier偶awili i nie藕le z tego 偶yli. W roku 1790 m艂ynarzem by艂 niejaki Gottlieb Schubert, w latach 1791-1793 Gustaw Heinrich Kolbe. Ostatnim m艂ynarzem do roku 1945 by艂 cz艂owiek nazwiskiem Gerntholz.

Istotn膮 dla Gryfina spraw膮 zwi膮zan膮 tak偶e z m艂ynem starej D膮browy by艂 strumie艅, zwany w dawnym Gryfinie rzek膮 M艂yn贸wk膮 (M眉hlenfliess). Przed ostatni膮 wojn膮 niemieccy regionali艣ci pisali, 偶e p艂ynie on z p贸艂nocy r贸wnolegle do tor贸w kolejowych, nape艂nia wod膮 staw m艂y艅ski Damerowsche Wasserm眉hle i nastepnie p艂ynie do Gryfina, gdzie dawniej jego wodami nap臋dzano m艂yn miejski po艂o偶ony przy murach obronnych. Dzisiaj ten miejski odcinek poprowadzony jest pod ziemi膮 rurami i nie wiadomo, czy jest tam jeszcze woda, ale interesuj膮ce jest co艣 innego. Strumie艅 ten p艂yn膮艂 z p贸艂nocy na po艂udnie, cho膰 mog艂oby si臋 wydawa膰, i偶 naturaln膮 kolej膮 rzeczy w pobli偶u Regalicy na nizinnym terenie powinien sp艂ywa膰 w kierunku wprost przeciwnym. A tak w og贸le to sk膮d si臋 bra艂a taka ilo艣膰 wody w tej m艂y艅skiej "rzece", aby mie膰 si艂臋 do nap臋dzania dw贸ch miejskich m艂yn贸w? Czy偶by zasila艂y j膮 "Trzy 殴r贸d艂a" p艂yn膮ce do Regalicy, a znajduj膮ce si臋 pono膰 kiedy艣 na p贸艂noc od Gryfina i wymienione w opisie granic Wielkiego We艂tynia w roku 1212? Ale o tajemnicy strumienia opowiem innym razem...

Ruiny m艂yna podgryfi艅skiej D膮browy

Ruiny m艂yna podgryfi艅skiej D膮browy

Wyniki Włóczykij Trip Extreme

Archiwum

15. Gryfi艅ski Festiwal Miejsc i Podr贸偶y W艂贸czykij14. Gryfi艅ski Festiwal Miejsc i Podr贸偶y W艂贸czykij13. Gryfi艅ski Festiwal Miejsc i Podr贸偶y W艂贸czykij12. Gryfi艅ski Festiwal Miejsc i Podr贸偶y W艂贸czykij11. Gryfi艅ski Festiwal Miejsc i Podr贸偶y W艂贸czykij10. Gryfi艅ski Festiwal Miejsc i Podr贸偶y W艂贸czykij9. Gryfi艅ski Festiwal Miejsc i Podr贸偶y W艂贸czykij8. Gryfi艅ski Festiwal Miejsc i Podr贸偶y W艂贸czykij7. Gryfi艅ski Festiwal Miejsc i Podr贸偶y W艂贸czykij6. Gryfi艅ski Festiwal Miejsc i Podr贸偶y W艂贸czykij5. Gryfi艅ski Festiwal Miejsc i Podr贸偶y W艂贸czykij4. Gryfi艅ski Festiwal Miejsc i Podr贸偶y W艂贸czykij3. Gryfi艅ski Festiwal Miejsc i Podr贸偶y W艂贸czykij2. Gryfi艅ski Festiwal Miejsc i Podr贸偶y W艂贸czykij1. Gryfi艅ski Festiwal Miejsc i Podr贸偶y W艂贸czykij pmno.pl

Kontakt

Spiritus Movens Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro informacyjne festiwalu - wloczykij@gdk.com.pl

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net