Prezentacje

Jerzy Majcherczyk - KANION COLCA ZDOBYTY! Historia 30 lat eksploracji i promocji najgłębszego kanionu na Ziemi.

niedziela 06.03.2011 godz. 20:00 - Gryfiński Dom Kultury

Na świecie jest wiele kanionów, które pretendują do tytułu najgłębszego kanionu świata, ale tylko Kanion Colca został uznany za najgłębszy na Ziemi przez Magazyn National Geographic (styczeń 1993) oraz Księgę Guinnessa (1984) wg. której w najgłębszym miejscu ściany sięgają wysokości 3232 m i 4388 m.

W czerwcu 1981 r. grupa krakowskich studentów z wyprawy kajakowej Canondes-79 podjęła się eksploracji kanionu. W skład ekspedycji kierowanej przez Piętowskiego wchodzili: Jacek Bogucki, Piotr Chmieliński, Stefan Danielski, Krzysztof "Biczu" Kraśniewski i Jerzy Majcherczyk. Ze względu na niski stan rzeki spływ swój rozpoczęli dopiero na 20 km licząc od wejścia do kanionu. W czasie eksploracji, będąc pierwszymi, Polacy nadali wiele nazw. Pierwszy opis wnętrza kanionu wraz z fotografiami podali w swojej książce "In kayak through Peru" wydanej w Peru w 1981 r. W roku 2001 amerykański miesięcznik kajakowy Paddler zaliczył spływ Kanionu Colci do dziesięciu największych eksploracji rzek.

Jerzy Majcherczyk to kajakarz, podróżnik i odkrywca. Jest członkiem prestiżowego "The Explorers Club" w Nowym Jorku, a od 1981 honorowym obywatelem Arequipy. W roku 1994, jako jedyny Polak, został zaliczony do grona "Legendy wioślarstwa" przez redakcję prestiżowego miesięcznika "Paddler". Autor czterech książek i artykułów o eksploracji i turystyce. W styczniu 2000 roku został wybrany przez Amerykański Związek Kajakowy do grupy "100 najlepszych wioślarzy XX wieku".

» powrót «

Prezentacje na Włóczykiju 2011