"Włóczykij wędrował cały dzień przez niezbadane okolice, słysząc nad sobą nawoływanie ptaków przelotnych (...) Szło mu się łatwo, plecak był niemal pusty, a trosk nie miał żadnych. To jest wieczór na piosenkę - pomyślał Włóczykij - na nową piosenkę, która składać się będzie w jednej części z nadziei, w dwóch z wiosennej tęsknoty i której resztę stanowić będzie niewypowiedziany zachwyt".
Tove Jansson "Opowiadania z doliny Muminków".

wloczykij.com

"Włóczykij" to impreza odbywająca się w sąsiedztwie terenów Międzyodrza, w miejscowości Gryfino (i okolicach) koło Szczecina. Poświęcona jest ludziom, którzy podróżują, a w szczególności tym, którzy odnajdują swoją "życiową ścieżkę" z dala od utartych szlaków. Festiwal trwa 11 dni, orgazniowany jest również po stronie niemieckiej. W jego trakcie odbywa się blisko sto wydarzeń, o swoich wyprawach opowiada ponad setka prelegentów. W pokazach i wydarzeniach towarzyszących w roku ubiegłym uczestniczyło ponad 6 tysięcy widzów. To wszystko czyni z Włóczykija jedną z największych imprez podróżniczych, nie tylko w Polsce.

wloczykij.com

Plakat imprezy

Głównymi punktami programu są spotkania z "podróżnikami" połączone z pokazami filmów, slajdów oraz fotografii, a także przegląd profesjonalnych długometrażowych filmów z odległych i egzotycznych zakątków świata. W programie nie brakuje licznych wydarzeń towarzyszących, pośród których znajdziemy: degustacje potraw "kuchni świata", koncerty muzyki alternatywnej, wystawy, wycieczki po regionie, Bal Włóczykija oraz rajdy na orientację - zimowy ekstremalny pieszy rajd "Włóczykij Trip Extreme" zaliczany do Pucharu Polski MnO oraz Rajd Miejski "Zakrzywienie Czasoprzestrzeni". Festiwal jest miejscem gdzie przecinają się szlaki alpinistów, nurków, autostopowiczów, ale i etnologów, reportażystów, regionalistów czy historyków.