Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży - Włóczykij

ProgramBiletyNoclegKontakt / OrganizacjaKino Gryf

Piotr Owczarski, Cezary Pawłowski

Wyprawa Islandia 2009. Rejs na koniec naszego świata

27.02.2010 godz. 15:00 - Gryfiński Dom Kultury

Kolejni goście którzy wezmą udział we Włóczykiju opowiedzą o swoich przygodach podczas rejsu jachtem "Stary" na Islandię.

Rejs "Wyprawa Islandia 2009" zorganizowała kilkuosobowa grupa żeglarzy z Komitetu Społecznego "Żeglarski Szczecin". Załodze "Starego" udało się opłynąć Islandię, w tym okrążyć groźny i najdalej wysunięty na północny-zachód cypel Europy Hornbjarg, przeciąć Koło Podbiegunowe przy wyspie Grimsey, gdzie Neptun dokonał Chrztu Polarnego. Młodzi żeglarze przepłynęli w ciągu 63 dni 3740 mil morskich, żeglowali przez Morze Bałtyckie, Północne, Norweskie, północno-wschodni Ocean Atlantycki oraz trudne i zdradliwe cieśniny Skagerrak i Kategatt.

Przez pokład "Starego" przewinęły się 42 osoby, w tym 31 uczniów szczecińskich oraz zachodniopomorskich szkół. Uczestnicy rejsu przeżyli wiele przygód. Zobaczyli rezerwat fok bałtyckich na wyspie Anholt, zwiedzili Reykjavik i wiele innych portów, podróżowali samochodami po południowej Islandii, wspinali się w powulkanicznych górach tej niezwykłej wyspy, dotarli do granicy wiecznych śniegów. Widzieli gejzery, czynne wulkany, czarne pyły wulkaniczne, pustynie pełne zastygłej lawy i kwiaty wśród skał. Zorganizowali wypady do wygasłych wulkanów, gdzie rzucali się śnieżkami na dnie krateru. Zażywali gorących kąpieli w źródłach geotermicznych - w tym w "Błękitnej Lagunie".

Żeglowali koło wodospadów wpadających wprost do oceanu. Spotykali kości wielorybów porozrzucane w wioskach rybackich i na wybrzeżach Islandii. Wpływali we fiordy, dopłynęli do osady pod wiszącą skałą w Josssingfiorden. Załoga doświadczyła bogactwa flory i fauny - widziała wieloryba, foki, grindwale, ławice ryb, rzadkie ptaki: wydrzyki, głuptaki, maskonury, fulmary, nużyki i inne cuda przyrody, dziesiątki magicznych przylądków i miejsc...

» powrót «

na Wóczykiju 2010

Wyszukiwarka WŁÓCZYKIJA

WYSZUKAJ WEDŁUG FRAZY LUB DATY

wybierz datę:

podaj rodzaj sortowania:

z tekstem w nazwie lub autorze:

WYSZUKAJ WEDłUG KATEGORII

wybierz kategorię:

wybierz numer festiwalu lub zaznacz inne pokazy:

podaj rodzaj sortowania:

WYSZUKAJ VIDEO

wybierz numer festiwalu lub zaznacz inne pokazy:

podaj rodzaj sortowania:

POLECAMY