8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży - Włóczykij

- Co na otwarcie W艂贸czykija?

Na pocz膮tek W艂贸czykija, w czwartek 25 lutego 2016, zaprezentuje si臋 Jerzy Gr臋bosz, kt贸ry w czasie kiedy zaczyna si臋 pora sucha wyje偶d偶a na wyspy Oceanii. Podr贸偶uje tam od kilkunastu lat, aby cieszy膰 si臋 i dzieli膰 codzienne 偶ycie wraz z rdzenn膮 ludno艣ci膮. Bardzo trudno w tak zwanym egzotycznym 艣wiecie znale藕膰 ludzi nieska偶onych cywilizacj膮 zachodni膮. Jerzy Gr臋bosz szuka艂 ich d艂ugo, a偶 wreszcie znalaz艂 na kilku wyspach Oceanii. Pozna艂 i zamieszka艂 po艣r贸d ludzi pierwotnych, kt贸rzy pomimo tego, 偶e znaj膮 bia艂ych ludzi, postanowili by膰 wierni stylowi 偶ycia ich ojc贸w i dziad贸w. Na co dzie艅 dr hab. Jerzy Gr臋bosz pracuje w Instytucie Fizyki J膮drowej w Krakowie. Opr贸cz licznych publikacji dotycz膮cych tego zagadnienia jest r贸wnie偶 autorem ksi膮偶ek po艣wi臋conych tematyce j臋zyka programowania C++.

Jerzy Gr臋bosz

Tak偶e tego dnia, jako drugi prelegent, wyst膮pi Bartosz Malinowski. Zda on relacj臋 ze swojej ostatniej ekspedycji w Himalaje. 4 stycznia 2016 r. po 120 dniach wyczerpuj膮cej akcji g贸rskiej globtroter dotar艂 na met臋 Wielkiego Szlaku Himalajskiego, pokonuj膮c licz膮c膮 1700 km tras臋 ze wschodu na zach贸d Himalaj贸w Nepalu. Licz膮cy oko艂o 1700 km Wielki Szlak Himalajski uwa偶any jest za jeden z najtrudniejszych i najwy偶ej po艂o偶onych szlak贸w g贸rskich na 艣wiecie. W najwy偶szym punkcie trasy prze艂臋cze przekraczaj膮 wysoko艣膰 6000 m n.p.m. i pokonanie ich wymaga odpowiedniej aklimatyzacji oraz przygotowania technicznego. Prze艂臋cze nie s膮 ubezpieczone linami, co powoduje konieczno艣膰 transportu odpowiedniej ilo艣ci sprz臋tu asekuracyjnego. Droga jest w wielu miejscach trudna orientacyjnie, wymaga nieustannej nawigacji i pracy z map膮 i kompasem. Szlak poza popularnymi w艣r贸d turyst贸w regionami tj. np.: rejon Everestu czy Annapurny nie jest oznakowany. Na niekt贸rych odcinkach nie ma 偶adnej infrastruktury turystycznej, co powoduje konieczno艣膰 transportowania odpowiedniej ilo艣ci 偶ywno艣ci, gazu oraz ekwipunku g贸rskiego tj: namiot, 艣piwory, maty do spania itp..

Bartosz Malinowski

Pomi臋dzy obiema prezentacjami festiwalowi go艣cie b臋d膮 mogli skosztowa膰 kuchni czeskiej. Potrawy naszych po艂udniowych s膮siad贸w to prawdziwe bogactwo smak贸w, szczeg贸lnie dla wielbicieli tradycyjnych da艅 przyrz膮dzanych wed艂ug starych receptur. Zawiera sobie dziedzictwo kulinarne ziem czeskich oraz istotne wp艂ywy kulinarnego dziedzictwa niemieckiego okr臋gu kulturowego, co zwi膮zane jest z histori膮 Czech, kt贸re od 艣redniowiecza zwi膮zane by艂y z Cesarstwem Rzymskim Narodu Niemieckiego (za panowania Przemy艣lid贸w i Luksemburg贸w), a p贸藕niej z monarchi膮 austriack膮 (za panowania Habsburg贸w). Kuchnia czeska jest do艣膰 ci臋偶ka, ale za to syc膮ca. Istot臋 kuchni sami Czesi streszczaj膮 czasami 偶artobliwie w trzech s艂owach opisuj膮cych najpopularniejsze czeskie danie: wieprzowina, knedle, kapusta (vep艡o, knedlo, zelo).

Wydarzenia na Włóczykiju 2014

Zg硂szenie - Hydrozagadka w Szuwarach pmno.pl Włóczykij 2013

Kontakt

Spiritus Movens Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro informacyjne festiwalu - promocja@gdk.com.pl

Dołącz do nas na FB

Włóczykij na FB

Włóczykij
Republika Międzyodrza
Gryfi駍ki Dom Kultury
Projektowanie stron internetowych - kostek.net