Wyprawy

Arek Ziemba, Zbyszek Sas "Dziki Madagaskar"

W październiku rusza na Madagaskar polska ekspedycja, która zbada i opisze jedno z ostatnich nieodkrytych miejsc na Ziemi, czyli cały bieg rzeki Antanambalana. Dotychczas nikomu to nie udało się. Jedyną próbą była poprowadzona z wielkim rozmachem brytyjska wyprawa z 1889 roku kierowana przez L. H. Ransome. Wyprawa ta zmuszona była poddać się i zawrócić. Jak wskazują mapy i relacje, Ransome zawrócił u stóp pierwszych katarakt, których łączna wysokość wynosi około 750-800 metrów, przy czym wysokość najwyższego progu to około 200 metrów.

Ekspedycja w składzie Zbigniew Sas i Arek Ziemba stawia sobie za cel przebycie całej rzeki, poznanie jej ostatnich tajemnic. Wyprawa ma za zadanie eksplorację i opisanie całego biegu rzeki. Na poszczególnych odcinkach rzeka nosi nazwy: Mafaika, Amparihy, Antanambalana. Pierwsze zadanie to dotarcie do źródeł, które znajdują się na zboczach położonej w dżungli góry Lohan? Ankadirano, 2181 m n.p.m. Jak pokazują zdjęcia satelitarne, teren jest tu porośnięty dżunglą i pełen stromych zboczy.

Istotnym elementem podróży będą kontakty z ludźmi żyjącymi w tym odizolowanym miejscu.

Blisko ujścia rzeki Antanambalana znajduje się duża wioska Ambinanitelo. Tutaj mieszkał w latach 1936-37 Arkady Fiedler, tutaj poznał ludzi, z którymi się zaprzyjaźnił i których opisał w książce "Gorąca wieś Ambinanitelo". Członkowie wyprawy zamierzają przekonać mieszkańców wioski do ustawienia we wsi kamiennego pomnika pisarza. Ma on stanąć w 2014 roku dokładnie w tym miejscu, gdzie znajdowała się chata pisarza.

Więcej na www.dzikimadagaskar.pl

Wyprawy na Włóczykiju 2011