Prezentacje

Piotr Sudoł - Afryka Nowaka. Co z tą Angolą?

sobota 26.02.2011 godz. 15:00 - Piwnica TPS w Stargardzie

Dwa tygodnie po powrocie z Afryki, lider etapu i pomysłodawca sztafety Afryka Nowaka, szczecinianin Piotr Sudoł przedstawi premierowy pokaz z etapu pod nazwą "W kraju Czarnej Antylopy".

Co z tą Angolą? W piątym co do wielkości kraju Afryki przez 27 lat trwała wojna domowa. W piątym co do wielkości kraju Afryki największą krzywdę tubylcom Portugalczycy zrobili opuszczając kolonię w 1975 roku. W piątym co do wielkości kraju Afryki 75% społeczeństwa to analfabeci.

Piotr opowie o najdroższej stolicy świata, drugim najbardziej zaminowanym państwie na ziemii, zrujnowanych miastach, drogach i mostach, o tym dlaczego Angolczycy nie są gościnni i dlaczego łatwiej jechać zarośniętym trawą nasypem kolei benguelskiej pamiętającym czasy Kazimierza Nowaka niż nową drogą zbudowaną przez Chińczyków. Chętnie podzieli się wiedzą o tym co robiła rodzina Zamoyskich na fazendzie Boa Serra 60 km na północ od Nowej Lizbony, dlaczego w Angoli komar jest groźniejszy niż lwy, kobry, aligatory i pchły piaskowe oraz ile kosztuje najdroższy kalafior świata i kiedy pada w porze deszczowej. Z prawdziwą przyjemnością zrelacjonuje również przekazanie czterech rowerów wyprawowych katechistom na salezjańskiej misji w Luenie, jak znalazł kolejne ślady podróży Kazimierza Nowaka i dlaczego Angola powinna być afrykańską potęgą.

» powrót «

Prezentacje na Włóczykiju 2011