Prezentacje

Andrzej Kordylasiński, Dorota Wójcik - Środkowoazjatyckie klimaty Jedwabnego Szlaku

niedziela 27.02.2011 godz. 15:00 - Namiot Włóczykija

Przez góry, pustynie i oazy w poszukiwaniu ruin starożytnych miast jak i kwitnących do dziś ośrodków na Jedwabnym Szlaku "poprowadzą" gości Włóczykija Andrzej Kordylasiński i Dorota Wójcik. Będzie to relacja z drugiej wyprawy w poszukiwaniu, jeszcze tajemniczej, północnej nici legendarnych kupieckich traktów. Film i zdjęcia pokażą mniej i bardziej dostępne tereny zamieszkane dziś przez Ujgurów w Chinach, nieschodzących z konia Kirgizów i dumnych Kazachów. Prezentowana etniczna mieszanka będzie bogatsza, ale obejmować będzie tereny Chin, Kirgistanu i Kazachstanu.

Niegdyś właśnie z Chin karawany woziły olbrzymie ilości jedwabiu i innych towarów. Wzdłuż owych szlaków powstawały karawanseraje i miasta, które tropią autorzy. Szukają śladów przenikania się kultur, religii, które do dziś powodują społeczne wstrząsy. Z jednej strony odnajduje zaginione miasta na pustyni, a z drugiej odwiedza tętniące życiem współczesne ośrodki jak Kaszgar czy Osz. Autorzy filmowo-zdjęciowej relacji oddają zarówno klimaty w jurcie, jak i niedźwiedzim barłogu czy w podróży na wielbłądzie, będącym symbolem Jedwabnego Szlaku. Z jednej strony przedstawia wspaniałe osiągnięcia architektoniczne na szlaku, a z drugiej zadziwiająco malownicze piękno przyrody.

Mimo wybuchających od czasu do czasu niepokojów w tym rejonie świata, to właśnie w ostatnim okresie jest możliwe odtworzenie sieci dróg prowadzącej do naszej części Europy. I tym od kilku lat zajmuje się tym Andrzej Kordylasiński, inicjator wypraw. Poznanie północnej nici Jedwabnego Szlaku to zadanie na kilka wypraw. Autorzy obiecują., iż będzie mogli na własnej skórze poczujecie wiatr pustyni, na własne oczy zobaczycie olśniewające szczyty gór, usłyszycie też szum górskich rzek czy posmakujecie oryginalnej środkowoazjatyckiej kuchni.

» powrót «

Prezentacje na Włóczykiju 2011