Prezentacje

Aleksander Strojny - Piwne podróże po Europie Środka

sobota 26.02.2011 godz. 18:00 - Gryfiński Dom Kultury

"Przyjemność to piwo. Niewygoda to podróż" - mawiano ponoć w starożytnej Mezopotamii. Czy jest to wciąż prawdą? Dawni mieszkańcy tego regionu, w którym narodził się zwyczaj picia napoju uzyskanego z sfermentowanego ziarna zdaje się nie przewidzieli, iż cztery tysiące lat po nich, ludzkość będzie potrafiła znakomicie łączyć trudy podróżowania i przyjemności płynące z kufelka złocistego trunku z pianką!

Aleksander Strojny - historyk, podróżnik i miłośnik piwa zaprasza na spotkanie poświęcone piwu i turystyce. Autor przewodnika "Piwnym szlakiem po Europie Środka" (Bezdroża, 2003) oraz "Browary w Polsce" (Hachette 2009) opowie o piwnych atrakcjach naszego regionu. Przybliży miasta i browary na trwałe wrośnięte w krajobraz Polski, Czech czy Słowacji. Pokaże jak wyglądała kultura picia piwa przed laty, a jak wygląda ona obecnie.

Piwo - trunek często niedoceniany, czasem wręcz wzgardzony, to wszak idealny kompan do długich posiedzeń w doborowym towarzystwie, dyskusji i zwyczajnych plotek. Piwo to "płynny chleb" obecny w każdej chwili ludzkiego życia, nie powinien być utożsamiany li tylko z alkoholowymi ekscesami. Bo nie sposób oddzielić fermentacji od cywilizacji jak miał powiedzieć John Ciardi - amerykański poeta.

» powrót «

Prezentacje na Włóczykiju 2011