Smaki świata

- Degustacja kuchni francuskiej

czwartek 24.02.2011 godz. 19:45 - Namiot Włóczykija

Kuchnia francuska jest uznawana często za jedną z najlepszych kuchni na świecie. Wywarła wielki wpływ na sztukę kulinarną innych krajów, zwłaszcza Europy Zachodniej. Często kojarzy się z bagietkami, potrawami ze ślimaków i żabich udek, mnogością serów i win. Ale tak naprawdę kuchnia francuska charakteryzuje się dużą różnorodnością. Poza występowaniem tak zwanej kuchni wysokiej "haute cuisine", serwującej dania tradycyjne i drogie, które często przygotowują najlepsi i znani kucharze, oraz nowej kuchni - "nouvelle cuisine", będącą opozycją do tej poprzedniej, występuje też duże zróżnicowanie regionalne.

Crepes Suzette

Położenie geograficzne Francji pozwala jej na korzystanie z wszelakich dobrodziejstw natury. Bliskość oceanu i mórz sprawia, że mieszkańcy Francji mogą cieszyć się wszelakimi owocami morza, ogromnym wyborem ryb, zaś tereny górskie są idealne do wypasania rogacizny - owiec, kóz, krów, co daje mnogość rodzajów sera, a wielkie i dobrze nasłonecznione przestrzenie świetnie sprawdzają się w uprawie winogron. Co prawda ten region Europy charakteryzuje się klimatem umiarkowanym, jednak w zależności od regionu występują tu wpływy aż czterech stref klimatycznych.

Sałatka z rukolii

Podczas Włóczykija będziemy mogli posmakować startery, a pośród nich ślimaki, bagietki, sery czy sałatka z rukolii. Pośród dań ciepłych znajdziemy m.in. zupę cebulową, francuskie ziemniaki z rozmarynem i topionym masłem, medaliony z piersi kurczaka. Dania deserowe reprezentowane będą przez trzy rodzaje francuskich ciastek, a także Crepes Suzette - naleśnik na słodko. Posiłki będzie można skosztować popijając białe wino Bordeaux oraz czerwone wino Cote de Rohne.

Ser Morbier

» powrót «

Smaki świata na Włóczykiju 2011