Smaki świata

- Degustacja kuchni niemieckiej

niedziela 06.03.2011 godz. 19:00 - Gryfiński Dom Kultury

Kuchnia niemiecka cechuje się dużym zróżnicowaniem regionalnym, mającym swe źródło w wielowiekowym rozbiciu terytorialnym Niemiec. Uchodzi za pożywną, tłustą i wysokokaloryczną. Na talerzach Niemców można znaleźć urozmaicone smakołyki - oprócz typowo regionalnych dań, pojawiają się bowiem "wpływy" kuchni ich najbliższych sąsiadów. Główne danie dnia naszego zachodniego sąsiada to Mittagessen, czyli obiad, na który podaje się zwykle zupę, danie główne i nierzadko deser owocowy. Pośród najpopularniejszych dań kuchni niemieckiej znajdziemy wiele potraw mięsnych. Jest nim m.in. popularny Kassler, czyli peklowana podwędzana wieprzowina. Niemal każdy z regionów tego kraju może pochwalić się jakimś kiełbasianym specjałem. W Nadrenii Północnej jada się Potthucke - potrawę z ziemniaków i wędzonej kiełbasy, w Brandenburgii rarytasem jest Currywurst, czyli pieczona kiełbasa w sosie curry, w Turyngii - Thüringer Bratwurst - smażona kiełbasa i wreszcie w Bawarii Niemcy ze smakiem zajadają WeiBwurst, czyli białą kiełbasę.

Ważnym elementem kuchni niemieckiej są ziemniaki. Zwykle się je piecze, smaży lub dodaje do zimnych sałatek, np. Kartoffeln mit Leinöl und Quark (ziemniaki z serkiem i olejem) czy Specksalat (sałatka ziemniaczana z boczkiem). Typowe dla kuchni niemieckiej są obfite, jednogarnkowe (Eintopf) dania, które potrafią zastąpić cały obiad. W zależności od składników przypominają potrawkę, gulasz bądź zupę.

Podczas degustacji potraw kuchni niemieckiej na Włóczykiju będzie można skosztować 10 niemieckich specjałów. Posiłki zostaną przygotowane przez właścicieli ośrodka Fahrradtankstelle z Penkun.

Currywurst

Kassler czyli peklowana, podwędzana wieprzowina ze szpinakiem

Rindfleischsuppe mit einlage

» powrót «

Smaki świata na Włóczykiju 2011