Prezentacje

Iwona Kaliszewska - Matrioszka w hidżabie. Podróż po Czeczenii i Dagestanie

niedziela 27.02.2011 godz. 13:00 - Gryfiński Dom Kultury

Jak wygląda dzisiejsza Czeczenia? Trudno mówić o podróżowaniu po tej republice. Człowiek raczej przemyka, chowa się, kamufluje, udaje. Nie jest bardzo niebezpiecznie. Nie gorzej niż w sąsiednim Dagestanie, Inguszetii. A jednak ludzie mówiąc o prezydencie, prześladowaniach, porwaniach ściszają głos.

Podróż przez Czeczenię nie jest długa - kilka godzin ze wschodu na zachód, trochę więcej z północy na południe. Widzimy powstające nowe szkoły, meczety. Jedziemy na pielgrzymkę do świętych miejsc. W Dagestanie uczestniczymy w święcie zakończenia postu, odwiedzamy zagubione w górach wsie, w których czas modlitw reguluje życie codzienne. Podróż po Czeczenii i Dagestanie to opowieść o ludziach, którzy coraz bardziej patrzą w stronę Mekki a nie Moskwy.

Iwona Kaliszewska - antropolog kulturowy, absolwentka informatyki i etnologii UW. Związana z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, współautorka książki pt. "Matrioszka w hidżabie. Reportaże z Dagestanu i Czeczenii". Redaktorka portalu oraz współzałożycielka Fundacji Kaukaz.net. Współpracuje z "Nową Europą Wschodnią". Po Rosji, Azji Centralnej i Kaukazie podróżuje od 1999 r.

» powrót «

Prezentacje na Włóczykiju 2011