Filmy

Werner Herzog - film "Koło Czasu"

czwartek 24.02.2011 godz. 20:30 - Gryfiński Dom Kultury

"Koło czasu"
"Wheel of Time"
Reż.: Werner Herzog
Produkcja: Niemcy/Austria/Włochy 2003, 80 min

Bodhya to święte miejsce hinduizmu - centrum obrzędu "kalahari", zwanego inaczej "kołem czasu". Wyznawcy buddyzmu z różnych stron świata, najczęściej z Indii, Pakistanu, Tajlandii, Chin lub Sri Lanki, chętnie w nim uczestniczą. Tłumnie pielgrzymują do miejsca kultu. Wędrówce towarzyszy spory wysiłek, post i umartwianie, a nierzadko również okaleczanie. Podczas drogi wierni na gołej ziemi oddają pokłony Buddzie. Kluczowym punktem święta "kalahari" jest medytacja, modlitwa, a także mandala, którą mnisi sypią z piasku przez kilka dni. To ulotny symbol buddyzmu, a także metafizycznego kręgu narodzin i śmierci.

Obrzęd kalahari jest organizowany również poza Indiami. W Europie odbywa się w wielu miejscach, w tym w austriackim Graz. Atmosfera nie jest tu jednak ani tak uroczysta, ani tym bardziej tak podniosła jak w krajach azjatyckich.

"Poruszający wizualnie i muzycznie film Herzoga to kolejny dowód na jego talent do portretowania duchowego świata. Reżyser, który już jako nastolatek odczuwał religijne impulsy, z empatią i zrozumieniem zobrazował symbolikę buddyzmu. Istotę obrzędu "kalahari", a także religijne i kulturowe podstawy buddyzmu przedstawiają w filmie Dalai Lama oraz Takna Jigme Zangpo - tybetański więzień polityczny, który od 37 lat przebywa w chińskim wiezieniu za wsparcie Międzynarodowego Ruchu na Rzecz Wolnego Tybetu."
(Planete Doc Review)

» powrót «

Filmy na Włóczykiju 2011