Wycieczki

- Wycieczka do Stargardu

sobota 26.02.2011 godz. 10:00 - Gryfiński Dom Kultury

Jedna z wycieczek zorganizowanych podczas tegorocznego Włóczykija powiedzie nas do Stargardu, trzeciego pod względem liczby ludności ośrodka miejskiego województwa zachodniopomorskiego, położonego nad rzeką Iną. Wyjazd 26 lutego o godz. 10:00 spod klubu festiwalowego (Pub u Suszka). Powrót o godzinie 14:00. Wycieczka nie obejmuje prezentacji w Piwnicy TPS.

Początki miasta sięgają VIII wieku. Z czasem tym wiąże się istnienie osady Osetno, położonej ok. 1 km na południe od dzisiejszego centrum miasta. Początek rozwoju miejscowości związany był z przebiegającymi szlakami handlowymi z Santoka do Wolina i ze Szczecina do Kołobrzegu. Kolejnym bodźcem wpływającym korzystnie na rozwój było sprowadzenie się do miasta zakonu joannitów, a następnie augustianów.

O historii miasta, a także jego współczesności, uczestnicy Włóczykija dowiedzą się więcej, wybierając się na spacer po mieście z dyrektorem miejscowego muzeum Marcinem Majewskim. Po spacerze w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Stargardu odbędzie się prezentacja: "Stargard. Pomnik Historii".

Stargard posiada do dziś jeden z najcenniejszych kompleksów architektury obronnej w Polsce, na który składają się bramy, baszty, czatownie i mury obronne, ale i również system obwałowań z dawnymi fosami i arsenał.

Wycieczka organizowana jest z Towarzystwem Przyjaciół Stargardu oraz Muzeum w Stargardzie.

» powrót «

Wycieczki na Włóczykiju 2011