Filmy

Scandar Copti, Yaron Shani - film "Ajami"

środa 02.03.2011 godz. 21:00 - Gryfiński Dom Kultury

"Ajami"
Reż. Scandar Copti, Yaron Shani
Prod. Izrael/Niemcy 2009, 120 min

Projekcja "Ajami" na Włóczykiju w cyklu Filmy Świata - 2 marca 2011

Dzielnica Ajami w Jaffie jest tyglem kulturalnym - wybuchowym miejscem, w którym obok siebie żyją Żydzi, muzułmanie oraz chrześcijanie. Tragiczna w skutkach kruchość życia, a także konieczność wzajemnej koegzystencji kilku różnych narodowości i kultur jest codziennym doświadczeniem mieszkańców Ajami. Najbliżsi sąsiedzi okazują się być największymi wrogami.

Wrażliwy trzynastolatek, Nasi, oraz jego starszy brat, Omar, żyją w strachu o rodzinę po tym, jak ich wuj zranił ważnego członka klanu. Naiwny młody uciekinier z terytoriów palestyńskich - Malek, pracuje nielegalnie, aby zarobić na operację matki. Bogaty Binj marzy o przyszłości ze swoją żydowską narzeczoną, a policjant Dando obsesyjnie próbuje odnaleźć brata, który niedawno zaginął.

"Ajami" to pierwszy film fabularny, nakręcony wspólnie przez Palestyńczyka i Żyda. Być może dlatego w tak wnikliwy i obiektywny sposób pokazuje wspólną przestrzeń funkcjonowania palestyńskiej i izraelskiej społeczności. Film powstawał przez 7 lat, a jego bazą były parateatralne warsztaty, organizowane i prowadzone przez obu reżyserów filmu.

Wybrane nagrody i wyróżnienia:
2010 - nominacja do Oscara w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny"
2009 - Złota Kamera na MFF w Cannes
2009 - nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii "Europejskie odkrycie roku"
2009 - nagrody Izraelskiej Akademii Filmowej w kategorii "Najlepszy film", "Najlepszy reżyser", "Najlepszy scenariusz", "Najlepszy montaż", "Najlepsza muzyka"

» powrót «

Filmy na Włóczykiju 2011