Prezentacje

Lech i Wojciech Flaczyńscy - W skałach i lodach Kanady - śladami Indian Gwich'in

niedziela 27.02.2011 godz. 19:00 - Gryfiński Dom Kultury

Jednymi z gości, którzy potwierdzili swój udział na Włóczykiju 2011 są Lech i Wojciech Flaczyńcy.

"W skałach i lodach Kanady - śladami Indian Gwich'in" to relacja uczestników wyprawy "Polish Mt. Logan Family Expedition" ze wspinaczki na najwyższą górę Kanady Mt. Logan - 5959 m i spływu składaną kanadyjką poza kołem podbiegunowym rzeką Porcupine. Zaprezentują zdjęcia i krótkie filmy z dwu i pół miesięcznej trudnej i obfitującej w dramatyczne momenty wyprawy na daleką północ Kanady i Alaski, gdzie Leszek i Wojtek - ojciec i syn, pragnęli zmierzyć się z dziewiczymi Górami Św. Eliasza i rzekami dalekiej północy.

Wyprawa obejmowała trzy tygodniową wspinaczkę drogą East Ridge na najwyższą górę Kanady Mt. Logan (drugie polskie wejście) i spływ składanym canoe rzekami Eagle i Porcupine, płynącymi przez całkowicie bezludne tereny poza kołem podbiegunowym. Żeby dotrzeć za koło podbiegunowe nad rzekę Porcupine przejeżdżają stopem wraz z canoe i żywnością na 1,5 miesiąca ponad 600 km po szutrowych drogach północnej Kanady i przepływają Yukonem dodatkowe 1000 km. W Old Crow, jedynej osadzie nad liczącą 850 km długości rzeką Porcupine, wyprawa napotyka na barierę nie do przebycia - biurokrację amerykańską. Szczęśliwym trafem trzy dni przymusowego postoju zbiegają się z dorocznym świętem plemiennym Indian Gwich'in. Czy uda się doprowadzić wyprawę do końca?

Lech Flaczyński - tłumacz, z zamiłowania alpinista i podróżnik, startuje w maratonach MTB, pływa składaną kanadyjką po rzekach świata. 30 lat wspinania zaowocowało licznymi drogami w Tatrach, Alpach, Himalajach, górach Alaski i Św. Eliasza w Kanadzie. Pierwsze doświadczenia wodniaka zdobywał w 2005 roku na Alasce, spływając w 59 dni 3100 km Yukonem. W 2007 r. jako pierwszy Polak przepłynął drugą co do długości rzekę Alaski - Kuskokwim River. W swoich wyprawach łączy z powodzeniem dwa żywioły - góry i wodę, wspinanie na trudne i wysokie szczyty oraz spływy dzikimi i niedostępnymi rzekami. Nad tropiki przedkłada daleką północ, znajdując tam odskocznię od szarej codzienności.

Wojciech Flaczyński - absolwent AWF w Gdańsku, pasję do wspinania i podróży zaszczepił w nim ojciec, on zaraził ojca kolarstwem górskim. Szuka przygód i wrażeń w górach, sprawdza granice swych możliwości w karkołomnych wyścigach MTB, nurkuje, pływa na desce. Wraz z ojcem realizuje ambitne wyprawy - w końcu "niedaleko pada jabłko od jabłoni".

Za ostatnie wspólne wyprawy przyznano im KOLOSA w kategorii "Wyczyn roku 2007", wyróżnienie w 2009 r. i nagrodę dziennikarzy.

» powrót «

Prezentacje na Włóczykiju 2011