Puchar Polski PMnO

III Długodystansowy Rajd na Orientację "Jesienne Trudy"

III Rajd na Orientację "Jesienne Trudy" odbędzie się 18-20 września 2009 roku. Bazą rajdu będzie Gimnazjum Publicznego w Dolicach w powiecie stargardzkim.

REGULAMIN RAJDU

POSTANOWIENIA OGÓLNE:
1. Długodystansowy Rajd na Orientację (zwany dalej rajdem) jest rajdem turystyczno-sportowym.
2. Celami rajdu są:
- popularyzacja turystyczno-sportowych imprez na orientację, jako doskonałej formy wypoczynku,
- praktyczne potwierdzenie własnych umiejętności w posługiwaniu się mapą i kompasem,
- wymiana doświadczeń przez sympatyków imprez na orientację,
- ukazanie uczestnikom walorów przyrodniczych okolicy w której odbywać się będzie rywalizacja na poszczególnych trasach,
- sprawdzenie granic własnej wytrzymałości i odporności psychicznej.

FORMA I KATEGORIE:
3. Uczestnik ma do wyboru następujące trasy:
- piesza - 30 km (dwa etapy: E1 ok. 25 km w czasie 6 godzin, E2 ok. 5 km w czasie 2 godzin),
- piesza - 50 km w nieprzekraczalnym czasie 12 godzin,
- piesza - 100 km w nieprzekraczalnym czasie 24 godzin,
- rowerowa - 50 km w nieprzekraczalnym czasie 5 godzin,
- rowerowa - 100 km w nieprzekraczalnym czasie 10 godzin.
- mieszana ? rowerowa - 50 km w nieprzekraczalnym czasie 5 godzin + piesza - 30 km (dwa etapy: E1 ok. 25 km w czasie 6 godzin, E2 ok. 5 km w czasie 2 godzin), łącznie 13 godziny.
Długość każdej trasy jest liczona wzdłuż najkrótszych elementów liniowych (istniejące drogi, ścieżki, granice kultur itp.) naniesionych na mapie, łączących poszczególne punkty kontrolne (zwane dalej PK).

TRASA PIESZA:
4. Podstawową zasadą dla Tras Pieszych jest pokonanie jednej z niżej podanych tras w odpowiednim limicie czasowym:
- TP 30 trasa składa się z dwóch etapów: E1 - etap pierwszy (trekking) o długości ok. 25 km należy pokonać w czasie 6 godzin; kolejność zaliczania PK jest obowiązkowa; mapa w skali 1:50 000 z elementami mapy w skali 1:10 000 (wskazującymi prawidłowe umiejscowienie PK); E2 - etap drugi (mapa z niewielkimi przetworzeniami) o długości ok. 5 km; mapa w skali 1:10 000;
- TP 50 trasę o długości 50 km należy pokonać w czasie 12 godzin; kolejność zaliczania PK jest obowiązkowa; mapa w skali 1: 50 000 z elementami mapy w skali 1:10 000 (wskazującymi prawidłowe umiejscowienie PK);
- TP 100 trasę o długości 100 km należy pokonać w czasie 24 godzin; kolejność zaliczania PK jest obowiązkowa; mapa w skali 1: 50 000 z elementami mapy w skali 1:10000 (wskazującymi prawidłowe umiejscowienie PK).
5. Start wszystkich uczestników trasy pieszej odbywa się jednocześnie. Dla każdej kategorii pieszej ustala się dodatkowo dwie godziny tzw. limitu spóźnień (za wyjątkiem etapu drugiego na trasie TP 30). Dotarcie na metę w limicie spóźnień skutkuje karą czasową określoną poniżej w punkcie "PUNKTACJA TP".
6. Wszelkie przerwy (postoje) na Trasie Pieszej są wliczane w czas przejścia trasy i można korzystać z tego przywileju bez ograniczeń.
7. Organizatorzy na starcie dostarczają mapę z zaznaczonymi PK. Używanie map w skali większej niż te dostarczone przez organizatorów jest zabronione. Uczestnik, który używa niedozwolonych map zostanie zdyskwalifikowany.
8. Uczestnicy TP mają obowiązek zaliczać kolejne PK zgodnie z kolejnością opisaną na mapie (kolejność potwierdzania obowiązkowa), gdzie są podane odległości licząc od startu do mety.
9. Warunkiem sklasyfikowania jest odnalezienie i potwierdzenie przynajmniej jednego PK wg obowiązkowej kolejności oraz dotarcie do mety (TP 30 po jednym PK z każdej z tras).
10. O klasyfikacji uczestnika w pierwszej kolejności decyduje ilość potwierdzonych PK od startu do ostatniego potwierdzonego PK lub do mety liczona po trasie w limicie czasowym. W drugiej kolejności decyduje czas dojścia do mety (z uwzględnieniem ewentualnych kar czasowych).
11. Warunkiem ukończenia tras TP jest odnalezienie i potwierdzenie wszystkich PK oraz dotarcie do mety w podanym dla każdej z tras limicie czasu z uwzględnieniem limitu spóźnień. Otrzymanie kar czasowych podanych w pkt. 14 (a - f) nie ma wpływu na dyskwalifikację uczestnika jedynie na jego klasyfikację końcową.

PUNKTACJA TRASY PIESZEJ:
12. Uczestnicy, którzy dotrą na metę po zakończeniu limitu spóźnień nie będą klasyfikowani.
13. Przy potwierdzaniu PK należy wpisać w specjalnym polu godzinę pobytu na PK.
14. Za błędy popełnione na trasie przewiduje się kary czasowe, które będzie doliczać się do czasu pokonania trasy:
a) zmianę kolejności potwierdzeń PK (za każdą zmianę) - 30 min.,
b) pozostawienie na karcie startowej wolnego pola zamiast kolejnego potwierdzenia punktu kontrolnego - 30 min.,
c) potwierdzenie punktu mylnego PM 30 min.,
d) potwierdzenie punktu stowarzyszonego (PS) do punktu kontrolnego (PK), naniesionego przez organizatora na mapę - 25 min.,
e) brak opisu lub zły opis punktu kontrolnego, braku wpisanego czasu w karcie startowej - 10 min.,
f) każdą zmianę potwierdzenia punktu kontrolnego (PK) lub punktu stowarzyszonego (PS) - 10 min.,
g) każdą rozpoczętą minutę limitu spóźnień, - 1 min.

TRASA ROWEROWA:
15. Podstawową zasadą dla Tras Rowerowych jest pokonanie jednej z niżej podanych tras w odpowiednim limicie czasowym:
- TR 50 trasę o długości 50 km należy pokonać w czasie 5 godzin; kolejność zaliczania PK jest dowolna; mapa w skali 1: 100 000.
- TP 100 trasę o długości 100 km należy pokonać w czasie 10 godzin; kolejność zaliczania PK jest dowolna; mapa w skali 1: 100 000.
16. Start wszystkich uczestników Trasy Rowerowej odbywa się jednocześnie.
17. Wszelkie przerwy (postoje) na Trasie Rowerowej są wliczane w czas przebycia trasy i można korzystać z tego przywileju bez ograniczeń.
18. Wydawanie map na starcie następuje na 5 minut przed godziną startu.
19. Organizatorzy na starcie dostarczają mapę z zaznaczonymi PK. Używanie map w skali większej niż te dostarczone przez organizatorów jest zabronione. Uczestnik, który używa niedozwolonych map zostanie zdyskwalifikowany.
20. Uczestnicy mogą zaliczać kolejne PK w kolejności dowolnej zgodnie z otrzymaną mapą i opisem trasy.
21. Każdy PK na Trasie Rowerowej ma własną określoną punktację wagową. I tak odpowiednio:
- PK 1, 2, 3, 4 mają 1 punkt wagowy,
- PK 5, 6, 7, 8 mają 2 punkty wagowe,
- PK 9, 10, 11, 12 mają 3 punkty wagowe,
- PK 13, 14, 15, 16 mają 4 punkty wagowe (dot. tylko trasy TR -100 ).
22. Warunkiem sklasyfikowania jest odnalezienie i potwierdzenie przynajmniej jednego PK w kolejności dowolnej oraz dotarcie do mety.
23. W przypadku przekroczenia limitu czasu dla danej trasy za każdą rozpoczętą minutę spóźnienia odejmuje się od wyniku uczestnika jeden punkt wagowy.
24. O klasyfikacji uczestnika w pierwszej kolejności decyduje suma tzw. punktów wagowych uzyskanych na trasie przez uczestnika za potwierdzenie PK, w drugiej kolejności ilość potwierdzonych PK, a w trzeciej decyduje czas przybycia na metę uczestnika.
25. Na trasie rowerowej obowiązuje wyposażenie: rower (sprawny !!!), kask rowerowy (jego brak może być podstawą do wycofania uczestnika z rajdu).

TRASA MIX:
26. Podstawową zasadą na Trasie mieszanej jest to, by w limicie czasowym 13 godzin w pierwszej kolejności przejechać rowerem 50km (limit 5 h) a następnie pokonać pieszo 30 km (dwa etapy: E1 ok. 25 km w czasie 6 godzin, E2 ok. 5 km w czasie 2 godzin), Na trasie mieszanej nie obowiązuje dodatkowy limit czasu spóźnień.
27. Na Trasie mieszanej obowiązują postanowienia odpowiednio dla Etapu Pieszego jak dla Trasy Pieszej i Etapu Rowerowego jak dla Trasy Rowerowej.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE:
28. PK w terenie oznaczony jest biało-czerwonym znakiem/lampionem posiadającym własne oznaczenie (numer). Na wszystkich PK będą znajdowały się przedmioty do potwierdzenia PK.
29. Warunkiem potwierdzenia obecności na PK jest wpisanie lub zaznaczenie znajdującym się na PK przedmiotem odpowiedniego pola karty startowej dla danego PK i wpisanie w kartę startową godziny obecności na PK w kratce "Czas" dla danego PK. Potwierdzenia na karcie startowej uczestnik ma obowiązek dokonać we własnym zakresie. Na PK mogą znajdować się sędziowie sprawdzający zgodność potwierdzenia. W przypadku braku PK prawidłowym potwierdzeniem jest wpisanie na karcie startowej numeru PK oraz skrótu BPK (brak punktu kontrolnego). W przypadku braku przedmiotu do potwierdzenia przy lampionie należy na karcie wpisać numer PK, kod z lampionu oraz skrót BK . Niedopuszczalne jest dokonywanie skreśleń potwierdzeń punktów na karcie startowej, ewentualnych poprawek dokonuje się poprzez wpisanie właściwego potwierdzenia w kolejne pole karty startowej. Skreślone, zamazane, nadpisane lub w inny sposób modyfikowane potwierdzenie PK będzie traktowane jako punkt mylny (PM).
30. Zgubienie karty startowej lub jej zniszczenie, uniemożliwiające odczytanie potwierdzeń, skutkować będzie nie klasyfikowaniem uczestnika.
31. Uczestnicy w czasie trwania Rajdu mają prawo: iść (na Trasie Pieszej), jechać (na Trasie Rowerowej) oraz odpoczywać wedle własnej woli. Aby przebycie danej trasy było "czyste" nie mogą oni korzystać z żadnego środka lokomocji oraz pomocy osób trzecich.
32. We wszystkich kategoriach prowadzona będzie klasyfikacja indywidualna (każdy ma swój numer startowy, dozwolone jest poruszanie się po trasie w grupach).
33. Wszystkich uczestników obowiązuje bezwzględne, obowiązkowe odmeldowanie się po Rajdzie w jeden z poniżej podanych sposobów:
- na mecie (w przypadku ukończenia rajdu),
- w bazie rajdu (w przypadku zejścia (zjechania) z trasy),
- telefonicznie, dzwoniąc pod numer telefonu znajdujący się na mapach Rajdu (w przypadku zejścia lub zjechania z trasy bez przybycia do Bazy Rajdu).
- odmeldowanie podyktowane jest względami bezpieczeństwa.
34. Organizatorzy nie zapewniają transportu dla uczestników, którzy rezygnują z kontynuowania danej trasy. W miarę możliwości Organizatorzy mogą przewieźć uczestników do Bazy Rajdu. Czas oczekiwania na transport może być jednak bardzo długi.
35. Obowiązuje zakaz rozpalania i palenia ognisk na terenach leśnych, poruszania się po uprawach rolnych, szkółkach leśnych i terenach prywatnych. Za szkody wyrządzone wobec uczestników przez osoby trzecie jak i odwrotnie organizator nie odpowiada.
36. Obowiązuje nakaz przestrzegania zasad poruszania się po drogach publicznych, przepisów ruchu drogowego, p-poż.
37. Wszyscy uczestnicy zobowiązani są do posiadana i okazywania na wezwanie organizatorów i innych służb ważnego dowodu tożsamości. Numer startowy, wydawany przed startem należy podczas trwania Rajdu obowiązkowo nosić w widocznym miejscu.
38. Osoby niepełnoletnie w wieku 14-15 lat startują i uczestniczą w Rajdzie tylko pod opieką osób pełnoletnich za pisemną zgodą obojga rodziców. Fakt ten obowiązkowo należy odnotować w karcie zgłoszeniowej wypełnianej przed startem. Młodzież powyżej 16 roku życia może wziąć udział w rajdzie po przedstawieniu pisemnej zgody obojga rodziców lub opiekunów prawnych.
39. Telefon komórkowy mile widziany (osoby w wieku 16-17 lat biorące udział w rajdzie za zgodą rodziców zobowiązane są posiadać telefon komórkowy).
40. Udział w Rajdzie jest dobrowolny. W Rajdzie uczestnicy startują na własną odpowiedzialność niezależnie od warunków pogodowych panujących na trasach Rajdu i w razie wypadku nie będą dochodzić oni odszkodowania od organizatorów. Fakt ten odnotowuje się poprzez podpisanie deklaracji w sekretariacie przed Rajdem.
41. Organizatorzy mają prawo wycofać uczestnika Rajdu, z trasy w przypadku stwierdzenia złamania przepisów niniejszego regulaminu.
42. Wszyscy uczestnicy startując w Rajdzie wyrażają zgodę na publikację ich wizerunku w relacjach z Rajdu zamieszczonych w mediach oraz materiałach promocyjnych Organizatorów, patronów medialnych i sponsorów.
43. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmiany regulaminu o czym uczestnicy zostaną poinformowani najpóźniej przed startem danej trasy Rajdu.
44. Ostateczna interpretacja regulaminu należy do Organizatorów. W sprawach spornych decyzja organizatorów jest decyzją ostateczną. Nieznajomość regulaminu nie zwalnia uczestnika od jego przestrzegania.

KIEROWNIK RAJDU

ZGŁOSZENIA NA RAJD

Zgłoszenia można dokonać za pomocą Internetu wypełniając kartę zgłoszeniową którą po wypełnieniu należy przesłać poczta elektroniczną na adres kontakt@trudy.pl z załączonym dowodem wpłaty wpisowego lub wypełnioną (drukowanymi literami)) kartę zgłoszeniową wraz z dowodem wpłaty wpisowego należy przesłać lub osobiście dostarczyć na adres:
SKO 15 Południk
ul. Portowa 3
73-110 Stargard Szczeciński
z dopiskiem "Jesienne Trudy 2009"

Karta zgłoszeniowa znajduje się pod adresem: www.trudy.pl/trudy/dokumenty/kzgloszeniowa.xls

Strona imprezy: http://trudy.pl/trudy/index.php

Puchar Polski PMnO na Włóczykiju 2011