Włóczykij 2009




Podróżnicze wieści

Zobacz wcześniejsze edycje festiwalu Włóczykij

    15

    14

    13

    12

    11

    10

    9

    8

    7

    6

    5

    4

    3

    2

    1

konkurs
Konkurs kulinarny "Potrawa regionalna dla głodnego Włóczykija"

22.02.2009 godz. 12:00

Gryfiński Dom Kultury ogłasza konkurs kulinarny polegający na wyborze najlepszej potrawy regionalnej związanej z terenem Doliny Dolnej Odry, regionem powiatu gryfińskiego oraz jego okolic. Inspiracją dla chętnych mogą być przedwojenne przepisy kulinarne z naszego regionu.
Celem konkursu jest rozwijanie i promowanie lokalnych tradycji kulinarnych, a w konsekwencji promocja regionu gryfińskiego.

Regulamin konkursu kulinarnego "Potrawa regionalna dla głodnego Włóczykija".

Uczestnikami konkursu mogą być podmioty prowadzące działalność gastronomiczną - restauracje, stołówki, bary i inne zainteresowane podmioty - np. koła myśliwskie, stowarzyszenia, koła gospodyń, kluby oraz osoby prywatne.
Uczestnicy konkursu przygotowują jedną potrawę charakterystyczną dla regionu Gryfina z wybranej kategorii:

  • potrawy mięsne i półmięsne,
  • deser - potrawy słodkie i ciasta,
  • przystawki i zakąski zimne.

Przy prezentowanej potrawie proszę zamieścić wizytówkę z imieniem i nazwiskiem autora potrawy i jej nazwą.
Warunkiem podstawowym przystąpienia do konkursu jest nadesłanie Karty Zgłoszenia wg załączonego wzoru wraz z opisem przygotowania potrawy na adres organizatora najpóźniej do dnia 16 lutego 2009r. (osobiście lub tradycyjną pocztą do biura Gryfińskiego Domu Kultury, ul. Szczecińska 17, 74-100 Gryfino lub drogą elektroniczną na adres: monika.drabik@gdk.com.pl
Do zgłoszenia można dołączyć krótką historię, legendę związaną z daną potrawą.

Przepisy i zasady przeprowadzenia konkursu.

- Każdy uczestnik pokrywa koszty przejazdu oraz produktów użytych do wykonania potrawy,
- Zastawę niezbędną do podania dań konkursowych każdy przywozi ze sobą (naczynia jednorazowe),
- Uczestnicy konkursu mogą wystąpić w strojach własnych lub wzbogacone o tradycyjne akcenty kultury regionalnej,
- Uczestnik może przygotować po jednej potrawie z jednej wybranej kategorii, - Uczestnik przedstawiający produkt do oceny komisji konkursowej powinien zapewnić minimum ilość porcji dla jury (5-8 osób w komisji),
- Jury będzie zwracać uwagę na profesjonalne wykorzystanie lokalnych produktów, wygląd i aranżację, dobór składników, smak, a także nawiązanie do lokalnych tradycji kulinarnych,
- Przygotowanie potrawy oceniać będzie niezależne jury: Jury Głodnego Włóczykija składające się z osób wyznaczonych przez Organizatora,
- Jury przyzna nagrodę w każdej kategorii wykonawczej, którą uzyska osoba z największą ilością punktów przyznanych przez Jury,
- Prezentacja potraw odbędzie się podczas Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży "Włóczykij" dnia 22 lutego 2009, rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystości zamknięcia festiwalu w dniu 27 lutego 2009, o godz. 20:00,
- Organizator konkursu zastrzega sobie prawo do publikacji przepisów i zdjęć potraw niezależnie od zajętego miejsca oraz dokonanie zmiany w regulaminie.

Przykładowe przepisy naszego regionu zaczerpnięte z czasów sprzed II wojny światowej

Uckermärkische Speckstippe
- 60 g przerośniętego boczku
- 1 duża cebula
- 40 g mąki
- Sól
- Ocet i cukier do smaku
Przygotowanie: Boczek pokroić w kostkę i w garnku wytopić do złotego koloru. Cebulę pokroić w kostkę, dodać do boczku i zeszklić. Potem posypać to wszystko mąką i dalej smażyć. Cały czas mieszając dolać 0,5 l wody i ugotować sos. Doprawić solą, octem i odrobiną cukru, by powstał słodko-kwaśny sos. Sos serwowany jest do ziemniaków w mundurkach.

Uckermärkische Speckstippe

Uckermärker Heringshäckerle - Zutaten für 4 Personen
- 300-350g solonych śledzi (filety lub w całości)
- 6 jajek na twardo
- 2 łyżki oleju słonecznikowego
Przygotowanie: Najpierw wymoczyć śledzie i jeżeli nie są to filety, wyfiletować. Jak długo je się moczy zależy od tego, jak słone są śledzie lub jak słona ma być potrawa. Najlepiej spróbować małego kawałka po 24 godzinach. Proszę ugotować jajka i pokroić bardzo drobno. Śledzie też bardzo drobno pokroić i dodać je razem z olejem do jajek. Wszystko można też przepuścić przez maszynkę do mielenia mięsa.
Pasta ta ("siekanka") smakuje wyśmienicie na ciemnym chlebie, może być też serwowana do obiadu z ziemniakami w mundurkach.

Zupa z bzu czarnego
Przygotowanie: 250 g czarnego bzu zagotować w wodzie, przetrzeć, breję zagotować w 250 g pokrojonych jabłek, sokiem z cytryny i skórką jak również szczyptą cukru.

Potrawa z kaszy
Przygotowanie: 150 g kaszy jęczmiennej gotować w 2 litrach wody. Potem dodać 1 kg drobno posiekanej kapusty, 250 g selera, 250 g mięsa, 10 g suszonych grzybów, cebule, sól i przyprawy. Dobrze pogotować. Zamiast mięsa można użyć drobno pokrojonej kiełbasy, którą dodaje się na samym końcu gotowania.


DO POBRANIA:

pdf

Karta zgłoszenia (.PDF 66 kB)

» powrót «