Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"

Weronika Giżycka, Krzysztof Gmiter - Projekt T4. Podróż do historii miejsca

niedziela 26.02.2017 godz. 14:30 - Nabrzeże Miejskie w Gryfinie

ZMIANA MIEJSCA! WYDARZENIE ODBĘDZIE SIĘ W BUDYNKU TAWERNY NA NABRZEŻU MIEJSKIM NAD ODRĄ W GRYFINIE.

Przez ostatnie miesiące Teatr 6 i Pół z Gryfińskiego Domu Kultury eksploruje przeszłość Gryfina i okolic. To trwająca blisko trzy miesiące podróż w głąb historii miasta i jego zakątków. Często pomijanych milczeniem, zapomnianych. Jednym z takich miejsc są ruiny szpitala w Nowym Czarnowie i niewyjaśnione historie z nim związane, mające początek jeszcze za czasów niemieckiego Neu Zarnow.

Przeszłość naszych terenów pełna jest luk i niedomówień. Wiele informacji pochodzi z przekazu ustnego osób, które przyjechały tu bezpośrednio po wojnie. Część historii na temat szpitala w Nowym Czarnowie pochodzi od byłych pracowników ośrodka. Opowieści o otwierających się samoistnie drzwiach szpitala, błąkających się po korytarzach psach, które nagle potem znikały, nie należą do rzadkości.

Do dziś historykom po obu stronach Odry nie udało się dotrzeć do pełnych informacji na temat historii naszych ziem z początku lat 40-tych ubiegłego wieku.

Jak było? Czy rzeczywiście, jak utrzymują badający historię tych terenów, w Nowym Czarnowie dokonywano eksterminacji osób chorych psychicznie i fizycznie nieuleczalnych w ramach akcji T-4, czyli przymusowego eliminowania osób niepełnosprawnych pod pretekstem eutanazji? Tego wciąż próbujemy się dowiedzieć.

Prezentacja jest zdarzeniem społeczno-artystycznym inspirowanym warstwami czasu; przemilczaną historią jednego z miejsc w Nowym Czarnowie. Pracując autorską metodą "rysunku z pamięci" stwarzamy kolejne interpretacje przestrzeni, oswajamy ją i opowiadamy na nowo. Wartość "rysunku" polega więc na powiązaniu, zaplataniu prywatnego z publicznym, wyrozumowanego z intuicyjnym, przypomnianego z odczuwanym.

Zdarzenie realizowane jest w ramach pracy dyplomowej na Akademii Teatru Alternatywnego.

Dyplomanci: Weronika Giżycka i Krzysztof Gmiter.
Współpraca: aktorzy Teatru 6 i Pół
Opieka tutorska: Weronika Fibich

» powrót «

Archiwum

14. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - sekretariat@gdk.com.pl

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net