Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"

Kamila Kielar - Laponia - w krainie ludzi, bogów i zwierząt

sobota 25.02.2017 godz. 15:00 - Piekarnia

Laponia to jedno z tych miejsc, o których każdy słyszał, ale mało kto powie coś więcej niż "zimno, Mikołaj i zorza". A przecież opowiadać o Laponii można - wzorem lokalnych tradycji, prawie w nieskończoność. Kamila Kielar podróżuje do Laponii od ponad 11 lat, każdym niemal sposobem: na nartach biegowych, psimi zaprzęgami, na rakietach śnieżnych, autostopem czy pieszo podczas wielodniowych trekkingów. Pokaz to odwiedziny w Laponii o każdej porze roku: i w tej przykrytą kilkumetrową warstwą śniegu, i tej kiedy przebiera się w szkarłat i żółć na jesień czy też w ponad trzydziestostopniowych upałach. Spotkamy współczesnych lapońskich szamanów oraz weźmiemy udział w lekcji śpiewania joiku, tradycyjnego saamskiego śpiewu. Odwiedzimy Jokkmokk, w którym nieprzerwanie od ponad 400 lat odbywa się zimowy targ, a który jednocześnie jest jądrem odradzania się lokalnej tożsamości. Porozmawiamy z żyjącymi tu od wieków Saamami, ale też z wyznawcami nowożytnych odłamów religijnych. Będziemy stąpać po cienkim lodzie - dosłownie i w przenośni oraz przemierzymy lapońskie góry... z góry na dół. Nauczymy się, które rośliny są jadalne, a które cudownie leczą. I sprawdzimy, czy łatwo jest spotkać w Laponii niedźwiedzia.

Laponia to niezwykły i skompilowany organizm, mityczny, obrośnięty legendami, które tylko się nawarstwiają, ale tez niszczony bardzo współczesnymi problemami. Spotkanie to próba jej zrozumienia.

Laponia jest też trochę jak Włóczykij. Tak jak o gryfińskim festiwalu, można o niej opowiadać w nieskończoność, a i tak można ją poznać i zrozumieć wyłącznie, gdy się samemu doświadczy tych wszystkich wymiarów, przejść do innego świata i spotkań, które miały być na chwilę, a zostają na zawsze.

» powrót «
Zamów karnet Zamów bilety jednodniowe Zamów bilet na Bal Włóczykija (bez karnetu) Zamów bilet na Bal Włóczykija (z karnetem) Zamów bilet na koncert Dezerter (bez karnetu) Zamów bilet na koncert Dezerter (z karnetem) Zamów bilet na koncert Bajzel (bez karnetu) Zamów bilet na koncert Kathia (bez karnetu) Zamów bilet na koncert Koncepcje bez twarzy (bez karnetu) Zamów bilet na wycieczke do Niechorza (bez karnetu) Zamów bilet na wycieczke do Niechorza (z karnetem) Zamów bilet na wycieczke do Lubniewic (bez karnetu) Zamów bilet na wycieczke do Lubniewic (z karnetem)

Archiwum

14. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - sekretariat@gdk.com.pl

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net