Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"

Karolina Kania - W krainie francuskich absurdów

sobota 25.02.2017 godz. 18:00 - Klub Festiwalowy Włóczykija

Ostatnia niedziela marca 2004 roku. Pamiętam ten dzień, chociaż było to ponad 10 lat temu. Piękna, wiosenna pogoda. Po raz pierwszy w życiu zwiedziłam tego dnia Paryż. Spacerując po dzielnicy łacińskiej z rodzicami nie mogłam wyjść z zachwytu. Zakochałam się w Paryżu od pierwszego wejrzenia. Mama wtedy powiedziała mi: "zobaczysz, będziesz tu kiedyś studiować". I miała rację. Po wielu miesiącach starań, tonach przygotowanych dokumentów, podań, wniosków, niepewności i oczekiwaniu... udało się!

Klimatyczne uliczki Dzielnicy Łacińskiej, płynąca przez miasto Sekwana, historyczne zabytki, no i język francuski, który słychać na ulicach, działały na mnie jak magnes. Kiedy w końcu moje marzenie z dzieciństwa spełniło się, okazało się, że Paryż, w którym mieszka się na co dzień, diametralnie różni się od miasta, które odwiedza się turystycznie tylko na kilka dni. Dziś mogę powiedzieć, że z całego serca kocham Paryż i jednocześnie nienawidzę. Dlaczego stolica Francji wzbudza we mnie tak skrajne uczucia?

Codzienność w tak dużym mieście nie jest najłatwiejsza. W granicach administracyjnych Paryża mieszkają ponad 2 miliony osób, a w paryskiej aglomeracji ponad 12 milionów! Zakorkowane ulice, tłumy w podziemnym metrze, jeszcze większy ścisk na powierzchni, no bo przecież Paryż jest najczęściej odwiedzanym miastem Europy (każdego roku stolicę Francji odwiedza ponad 20 mln turystów)?. Czego boją się Paryżanie? Ile jest prawdy w znanych nam stereotypach o Francuzach? W jaki sposób elitaryzm przejawia się we francuskiej edukacji? Dlaczego Sorbona wcale nie jest najlepszą francuską uczelnią? Czym jest syndrom paryski? Na te i na inne pytania odpowie Karolina Kania - Cieszynianka z pochodzenia, powsinoga z wyboru, etnolożka i antropolożka kultury, trenerka edukacji międzykulturowej, związana z Francją od ośmiu lat. Lubi zmiany, które pobudzają i inspirują ją do działania.

Prowadzi bloga www.ethnopassion.pl

» powrót «
Zamów karnet Zamów bilety jednodniowe Zamów bilet na Bal Włóczykija (bez karnetu) Zamów bilet na Bal Włóczykija (z karnetem) Zamów bilet na koncert Dezerter (bez karnetu) Zamów bilet na koncert Dezerter (z karnetem) Zamów bilet na koncert Bajzel (bez karnetu) Zamów bilet na koncert Kathia (bez karnetu) Zamów bilet na koncert Koncepcje bez twarzy (bez karnetu) Zamów bilet na wycieczke do Niechorza (bez karnetu) Zamów bilet na wycieczke do Niechorza (z karnetem) Zamów bilet na wycieczke do Lubniewic (bez karnetu) Zamów bilet na wycieczke do Lubniewic (z karnetem)

Archiwum

14. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - sekretariat@gdk.com.pl

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net