Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"

Kamila Kielar - Laponia - w krainie ludzi, bogów i zwierząt

piątek 24.02.2017 godz. 18:00 - Gryfiński Dom Kultury

Laponia to jedno z tych miejsc, o których każdy słyszał, ale mało kto powie coś więcej niż "zimno, Mikołaj i zorza". A przecież opowiadać o Laponii można - wzorem lokalnych tradycji, prawie w nieskończoność. Kamila Kielar podróżuje do Laponii od ponad 11 lat, każdym niemal sposobem: na nartach biegowych, psimi zaprzęgami, na rakietach śnieżnych, autostopem czy pieszo podczas wielodniowych trekkingów. Pokaz to odwiedziny w Laponii o każdej porze roku: i w tej przykrytą kilkumetrową warstwą śniegu, i tej kiedy przebiera się w szkarłat i żółć na jesień czy też w ponad trzydziestostopniowych upałach. Spotkamy współczesnych lapońskich szamanów oraz weźmiemy udział w lekcji śpiewania joiku, tradycyjnego saamskiego śpiewu. Odwiedzimy Jokkmokk, w którym nieprzerwanie od ponad 400 lat odbywa się zimowy targ, a który jednocześnie jest jądrem odradzania się lokalnej tożsamości. Porozmawiamy z żyjącymi tu od wieków Saamami, ale też z wyznawcami nowożytnych odłamów religijnych. Będziemy stąpać po cienkim lodzie - dosłownie i w przenośni oraz przemierzymy lapońskie góry... z góry na dół. Nauczymy się, które rośliny są jadalne, a które cudownie leczą. I sprawdzimy, czy łatwo jest spotkać w Laponii niedźwiedzia.

Laponia to niezwykły i skompilowany organizm, mityczny, obrośnięty legendami, które tylko się nawarstwiają, ale tez niszczony bardzo współczesnymi problemami. Spotkanie to próba jej zrozumienia.

Laponia jest też trochę jak Włóczykij. Tak jak o gryfińskim festiwalu, można o niej opowiadać w nieskończoność, a i tak można ją poznać i zrozumieć wyłącznie, gdy się samemu doświadczy tych wszystkich wymiarów, przejść do innego świata i spotkań, które miały być na chwilę, a zostają na zawsze.

» powrót «

Archiwum

14. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - sekretariat@gdk.com.pl

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net