Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"

wycieczka - Berlin

sobota 25.02.2017 godz. 08:00

Berlin. Chyba, żadna stolica kraju nie budziła takiej nienawiści, strachu i miłości. Miasto dotkliwie doświadczone w ciągu pięciuset lat konfliktów, od wojen religijnych po zimną wojnę. Stale w ognisku toczonych w Europie walk ideologicznych.

Podczas wyjazdu zobaczymy słynną East Side Gallery, czyli niezwykłą galerię znajdującą się na odcinku Muru Berlińskiego. Ma przeszło 1300 metrów długości i składa się ze 106 obrazów wykonanych przez artystów z wielu krajów i kontynentów. W dzielnicy Gesundbrunnen wdrapiemy się na wieżę przeciwlotniczą (Flakturm). To ciekawy przykład gigantycznej budowli obronnej z czasów III Rzeszy. Wieża z żelbetu, łączyła funkcje schronu przeciwlotniczego dla kilkunastu tysięcy osób i platformy dla artylerii przeciwlotniczej. Zobaczymy eksperymentalną budowlę z 1941 roku w dzielnicy Tempelhof, mającą za zadanie badanie nośności gruntu podczas planowanej budowy gigantycznego łuku triumfalnego. Betonowy cylinder waży aż 12 tys. ton. Zwiedzimy ikonę nowoczesnego Berlina - Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Składa się on z 2711 betonowych bloków. Zobaczymy także jeden z najstarszych cmentarzy Berlina - Cmentarz Inwalidów - założony w 1748 r. Spoczywają tu m.in. Gerhard Scharnhorst (reformator Prus z pocz. XIX wieku) i Helmuth Moltke (szef sztabu generalnego podczas I wojny światowej) oraz wielu słynnych niemieckich generałów i marszałków którzy odcisnęli swoje piętno na dziejach Europy. Jak wystarczy czasu pojawią się jeszcze kolejne niespodzianki.

Przewodnikiem wycieczki będzie Michał Rembas - historyk, dziennikarz, podróżnik, przewodnik turystyczny i autor książek "Zachodniopomorskie tajemnice", "Szczecin i okolice - przewodnik rowerowy", "Nekropolie", "Śladami Lubinusa. Przewodnik niezwykły", "Cuda na fasadach".

» powrót «

Archiwum

14. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - sekretariat@gdk.com.pl

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net