Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"

Jolanta Lisicka - Indonezja w pięciu legendach

niedziela 26.02.2017 godz. 20:00 - Gryfiński Dom Kultury

Jeśli otworzysz atlas wysp odległych, przesuniesz palcem na południową półkulę i nakierujesz go na największy na Ziemi archipelag, tam właśnie się przeniesiemy. Do dalekiego kraju, gdzie muzułmańskie tradycje mieszają się z szamańskimi rytuałami i animistycznymi wierzeniami. Do Indonezji.

Tu złe duchy i dobre duszki czają się po kątach. Tu każdy wulkan ma swoją legendę i kryje w sobie nadzwyczajnie moce. Tu wszyscy wierzą w magię. I ja również w nią wierzę.

W Indonezji spędziłam 4 miesiące. Mieszkałam z tradycyjną muzułmańską rodziną, pracowałam na pełen etat w indonezyjskim przedszkolu, pod nogami trzęsła mi się ziemia, a rodzina goszcząca ogłosiła mi, że dom dzieli z nami tylko jeden duch. Te 4 miesiące upłynęły na rozmowach nad kubkiem jaśminowej herbaty, urywanych w pół zdania, gdy rozbrzmiewał głos z meczetu, na opowieściach o duchach, na nocach w domku na drzewie i porankach nad kraterem wulkanu. Na paleniu goździkowych papierosów i odkrywaniu różnić kulturowych, które po bliższym poznaniu przewrotnie okazywały się tym, co nas łączy.

Chciałabym przybliżyć kawałek tego pięknego kraju wysp odległych, opowiadając 5 lokalnych legend i prezentując skromną fotorelację wykonaną 35-letnim aparatem analogowym. Najpierw odwiedzimy Jawę, stanowiącą serce indonezyjskiej tradycji, a konkretnie jej wschód, a następnie przeniesiemy się na Flores, katolicką kroplę na mapie muzułmańskich indowysp.

Opowieściami dzielić się będzie Jola Lisicka, autorka bloga nalewoodcentrum.pl, prowadzonego w formie analogowego dziennika z podróży.

» powrót «

Archiwum

14. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - sekretariat@gdk.com.pl

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net