Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"

Jolanta Lisicka - Indonezja w pięciu legendach

niedziela 26.02.2017 godz. 20:00 - Gryfiński Dom Kultury

Jeśli otworzysz atlas wysp odległych, przesuniesz palcem na południową półkulę i nakierujesz go na największy na Ziemi archipelag, tam właśnie się przeniesiemy. Do dalekiego kraju, gdzie muzułmańskie tradycje mieszają się z szamańskimi rytuałami i animistycznymi wierzeniami. Do Indonezji.

Tu złe duchy i dobre duszki czają się po kątach. Tu każdy wulkan ma swoją legendę i kryje w sobie nadzwyczajnie moce. Tu wszyscy wierzą w magię. I ja również w nią wierzę.

W Indonezji spędziłam 4 miesiące. Mieszkałam z tradycyjną muzułmańską rodziną, pracowałam na pełen etat w indonezyjskim przedszkolu, pod nogami trzęsła mi się ziemia, a rodzina goszcząca ogłosiła mi, że dom dzieli z nami tylko jeden duch. Te 4 miesiące upłynęły na rozmowach nad kubkiem jaśminowej herbaty, urywanych w pół zdania, gdy rozbrzmiewał głos z meczetu, na opowieściach o duchach, na nocach w domku na drzewie i porankach nad kraterem wulkanu. Na paleniu goździkowych papierosów i odkrywaniu różnić kulturowych, które po bliższym poznaniu przewrotnie okazywały się tym, co nas łączy.

Chciałabym przybliżyć kawałek tego pięknego kraju wysp odległych, opowiadając 5 lokalnych legend i prezentując skromną fotorelację wykonaną 35-letnim aparatem analogowym. Najpierw odwiedzimy Jawę, stanowiącą serce indonezyjskiej tradycji, a konkretnie jej wschód, a następnie przeniesiemy się na Flores, katolicką kroplę na mapie muzułmańskich indowysp.

Opowieściami dzielić się będzie Jola Lisicka, autorka bloga nalewoodcentrum.pl, prowadzonego w formie analogowego dziennika z podróży.

» powrót «
Zamów karnet Zamów bilety jednodniowe Zamów bilet na Bal Włóczykija (bez karnetu) Zamów bilet na Bal Włóczykija (z karnetem) Zamów bilet na koncert Dezerter (bez karnetu) Zamów bilet na koncert Dezerter (z karnetem) Zamów bilet na koncert Bajzel (bez karnetu) Zamów bilet na koncert Kathia (bez karnetu) Zamów bilet na koncert Koncepcje bez twarzy (bez karnetu) Zamów bilet na wycieczke do Niechorza (bez karnetu) Zamów bilet na wycieczke do Niechorza (z karnetem) Zamów bilet na wycieczke do Lubniewic (bez karnetu) Zamów bilet na wycieczke do Lubniewic (z karnetem)

Archiwum

14. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - sekretariat@gdk.com.pl

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net