Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"

Pavel Trojan - Wolna Republika ®iľkov

pi±tek 26.02.2016 godz. 17:00 - Gryfiński Dom Kultury

Dla nasyconych Mostem Karola. Dla odwracaj±cych wzrok od Disneylandu na Staromiejskim Rynku. Dla zawiedzionych Muzeum Kafki, gdzie nie ma ani jednego przedmiotu, który by dotknęła jego ręka. Słowem, dla przejedzonych Złot± Prag± - Praga zwyczajna: Żiżkov. Dzielnica, która nie ulega przymusowi podobania się.

"Schronienie robotników, biedaków, pijaków, wariatów, artystów i Cyganów, a ostatnio emigrantów z Ukrainy. ®iľkov budowano pod koniec XIX wieku według zasady: "Maksimum obywateli na minimum przestrzeni". Przed wojn± pełna ple¶ni i otwartych na o¶cież drzwi do mieszkań, żeby szybciej pozbyć się obłoków pary z garnków i misek. Wydała czeskiego noblistę - poetę Jaroslava Seiferta (nagroda Nobla w 1984 r.), który całe życie twierdził, że niezbyt przyjemnego zapachu ®iľkova nie zamieniłby na żaden zapach Paryża"
(Mariusz Szczygieł)

O dzielnicy opowie rodowity prażanin Pavel Trojan - pracownik Instytutu Polskiego w Pradze, przewodnik po Pradze, tłumacz, autor internetowego przewodnika po ®iľkovie - dzielnicy praskiej bohemy, Prezydent Wolnej Republiki ®iľkov.

» powrót «

Archiwum

12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro informacyjne festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - tel.: 91 416 25 20

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net