Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"

Arek Ziemba - Kult przodków na Madagaskarze, czyli taniec z nieboszczykiem

czwartek 03.03.2016 godz. 19:00 - Gryfiński Dom Kultury

"Madagaskar to ostatni z wielkich l±dów, który został zasiedlony przez człowieka. Pierwsi ludzie dotarli tutaj dopiero w pierwszym wieku naszej ery. Byli to wprawni żeglarze z terenów dzisiejszej Indonezji. PrzywieĽli ze sob± typowo azjatyckie ro¶liny uprawne, jak choćby ryż, ale też język i obyczaje, jakże odmienne od tych spotykanych na kontynencie afrykańskim.

Od lat spędzam duż± czę¶ć roku na Czerwonej Wyspie, gdzie poznaję nie tylko miejsca, krajobrazy, ludzi, język, ale też tradycje i obrzędy. Najbardziej niecodzienne dla nas, Europejczyków? Te zwi±zane z kultem zmarłych. Famadihana to obrzęd praktykowany przez Merina, którzy zamieszkuj± centralny płaskowyż. Po około siedmiu latach od ¶mierci zmarli wynoszeni s± ponownie z grobowca. ¦więto czas zacz±ć. To najbardziej huczne i maj±ce wszystkie miejscowe ¶więta pod sob±! Zmarły po raz ostatni ma okazję "przebywać i bawić się" wspólnie z rodzin±... Zapraszam was dzi¶ na Madagaskar na famadihana, czyli na przewracanie nieboszczyka!"

» powrót «

Archiwum

12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro informacyjne festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - tel.: 91 416 25 20

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net