Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"

Marek Tomaszewski - W poszukiwaniu transu - transowe obrzędy w Beninie, Ghanie, Zambii, Indiach i Wenezueli

sobota 27.02.2016 godz. 19:30 - Gryfiński Dom Kultury

"Trans jest zarówno doświadczeniem psychicznym jak i kluczowym elementem wielu obrzędów religijnych i magicznych. Od wielu lat staram się uczestniczyć w świętach i obrzędach, których istotnym elementem jest doświadczanie przez jego uczestników stanów transowych i ekstatycznych. Zapraszam do wspólnej podróży po 3 kontynentach.

Zaczniemy ją oczywiście w Afryce, gdzie będziemy uczestniczyć w obrzędach, odbywających się każdego roku w małym miasteczku Ingall w nigryjskiej Saharze. Gerewol to wielkie święto, na którym spotykają się saharyjscy koczownicy jest miejscem, gdzie ekstazy podczas Yaake doświadczają młodzi tancerze Wodaabe.

W Zambii podczas Kulamby, corocznego święta plemienia Chewa przeżyjemy Gule Wamukulu czyli obrzędowe tańce członków tajnego stowarzyszenia Nyau, mające na celu zdobycie przychylności zmarłych przodków.

W Wenezueli weźmiemy udział w wielkim spotkaniu wyznawców Marii Lionzy, synkretycznej religii łączącej elementy afrykańskie, indiańskie i chrześcijańskie z solidną porcją okultyzmu. Odbywające się raz do roku, w oddalonych górach Sorte święto gromadzi tysiące uczestników wspólnie oddających się przedziwnym aktywnościom religijnym. Tutaj trans jest wręcz istotą doświadczanych przez wyznawców Bogini stanów ekstatycznych.

W Beninie zagłębimy się w tajemnice Vodun , tradycyjnej afrykańskiej religii politeistycznej, w której ceremonie transowego owładnięcia są kluczowym elementem przeżyć religijnych. Weźmiemy udział zarówno w małych, zamkniętych ceremoniach jak i wielkim święcie wyznawców Vodun odbywających się na plażach w Ouidah.

W Indiach, w rejonie Kannur spotkamy adeptów Tejjam - Tańca Bogów podczas, którego tancerze będący członkami kasty niedotykalnych wchodzą w trans, znoszą swoją tożsamość i stając się Bogami. Barwne maski, niezwykła muzyka i ich wielkie zaangażowanie pozwalają im zdobyć przychylność Bóstw, które na chwilę przejmują ich ciała po to aby nieść pomoc licznie zgromadzonym wyznawcom.

W Ghanie, w Kumasi uczestniczyć będziemy w Akwasidae, odbywającej się co 42 dni ceremonii podkreślającej władzę Asantehene - absolutnego władcy Aszantów. Podczas niej oszołomieni kapłani Aszantów doświadczać będą transu mającego na celu przywołanie przodków i wzmocnienie magicznego statusu władcy."

» powrót «

Archiwum

12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro informacyjne festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - tel.: 91 416 25 20

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net