Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"

degustacja - Kuchnia Czeska

czwartek 25.02.2016 godz. 19:30 - Gryfiński Dom Kultury

Kuchnia czeska to prawdziwe bogactwo smaków, szczególnie dla wielbicieli tradycyjnych dań przyrządzanych według starych receptur. Zawiera sobie dziedzictwo kulinarne ziem czeskich oraz istotne wpływy kulinarnego dziedzictwa niemieckiego okręgu kulturowego, co związane jest z historią Czech, które od średniowiecza związane były z Cesarstwem Rzymskim Narodu Niemieckiego (za panowania Przemyślidów i Luksemburgów), a później z monarchią austriacką (za panowania Habsburgów). Kuchnia czeska jest dość ciężka, ale za to sycąca. Istotę kuchni sami Czesi streszczają czasami żartobliwie w trzech słowach opisujących najpopularniejsze czeskie danie: wieprzowina, knedle, kapusta (vepro, knedlo, zelo).

Do najchętniej spożywanych przekąsek należy smažený sýr w housce (smażony na głębokim tłuszczu panierowany żółty ser podawany w bułce, z dodatkiem majonezu), párek w rohliku (w mniej lub bardziej literackiej polszczyźnie zwany hot-dogiem). Bardziej tradycyjne i równie popularne przekąski do marynovaný (nakládaný) hermelín (marynowany w oliwie z ziołami ser pleśniowy), utopence (marynowane w occie serdelki, po polsku..."topielce") i pražská áunka (słynna w Czechach praska szynka). Bardzo ciekawym elementem czeskiego krajobrazu kulinarnego są też chlebičky, niewielkie kanapki z bardzo różnorodnymi dodatkami, sprzedawane w wyspecjalizowanych sklepach. Inną lubianą przez Czechów przekąską są topinky, czyli smażone na oleju lub maśle kromki chleba, natarte czosnkiem, podawane z różnorodnymi dodatkami (ser, szynka, omlet...). Najbardziej klasyczną z topinek jest chyba topinka švejkovská, czyli z sadzonym jajkiem, plastrem szynki i startym serem. A jeśli mowa o serze, to koniecznie trzeba przywołać słynne serki ołomunieckie (olomoucke tvaruzky).

Pośród zup największym wzięciem wśród Czechów cieszą się, lubiane także w Polsce flaczki (dršťková polévka), a także zupy ziemniaczana (bramboračka), czosnkowa (česneková) czy pomidorowa (rajská). Bardzo ciekawą czeską zupą, charakterystyczną tylko dla kuchni południowych Czech, jest kulajda. Przygotowuje się ją m.in. ze śmietany, jajek, ziemniaków i grzybów.

Zwieńczeniem każdej kulinarnej uczty są desery podawane w eleganckich kawiarniach (kavárna) i cukierniach. Jednym z nich są również knedliki, przyrządzane na słodko z dodatkiem owoców. Innymi słynnymi deserami są: narodowe ciasto zarówno Czechów jak i Austriaków, a mianowicie jabłkowy strudel (jablkový štrůdl) oraz bułeczki z powidłami (cesky kolac).

Czeskie jadło najlepiej smakuje w piwiarniach i gospodach, w których grzechem byłoby nie skosztowanie czeskiego piwa. Republika Czeska to kraj piwoszy, a piwowarstwo jest jednym z najstarszych rzemiosł na tych ziemiach. Lata praktyki i udoskonalania receptur pozwoliły wybić się czeskim browarom oraz zająć jedno z czołowych miejsc na świecie. Najczęściej spożywa się piwo jasne (cz. svétlé), ale również popularne jest piwo ciemne (cz. tmavé). Do najsłynniejszych należą wielkie browary: Pilsner, Staropramen, Kozel czy Budweiser. Obok magnatów piwowarskich istnieją również mniejsze, znakomicie prosperujące browary, produkujące swoje własne rodzaje piwa.

» powrót «

Archiwum

12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro informacyjne festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - tel.: 91 416 25 20

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net