Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"

Maja Hawranek, Szymon Opryszek - Patagonia FM

piątek 26.02.2016 godz. 20:00 - Piekarnia

"Nie dociera tu sygnał sieci komórkowych ani internetu. Tylko stare dobre radio. Na szczytach patagońskiego stepu sterczą odbiorniki, dzięki którym mieszkańcy odizolowanych od świata farm codziennie przekazują sobie prywatne wiadomości: żeby brat czekał jutro w południe koło rzeki z kobyłą, że dziadkowie są w szpitalu, ale już czują się lepiej, że Maria zaprasza na postrzyżyny, a rodzina Menendezów dojechała do miasta cało i zdrowo. To również jedyny kanał komunikacyjny wszelkich instytucji wielkiego świata ze wsią - tylko w radiu rolnicy usłyszą kiedy lekarz przyjedzie ich zaszczepić, gdzie obędą się wybory, kiedy będzie następne zebranie kooperatywy hodowców owiec i msza (ksiądz nie zagląda do oddalonych wiosek częściej niż raz w miesiącu).

Postanowiliśmy odwiedzić słuchaczy Narodowego Radia z Bariloche, które nadaje z największego kurortu północnej części argentyńskiej Patagonii. Przez kilka dni przemierzaliśmy step w towarzystwie strusi, pancerników i owiec. Te ostatnie, upieczone jako asado, lądowały również na pajdach domowego chleba, którym częstowali nas mieszkańcy (na naszą cześć zginął nawet jeden koziołek). W dzikich, niedostępnych dla niewtajemniczonych częściach Patagonii podejmowano nas wedle zasady "gość w dom, Bóg w dom". Do niektórych farm musieliśmy drałować po kilka kilometrów, bo drogi są przejezdne tylko dla starych fordów pick-upów i gauchos na koniach.

Jak żyją ludzie, którzy komunikują sobie tylko to, co najważniejsze? O czym rozmawiają? Czym dla nich jest spotkanie z drugim człowiekiem? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w trakcie naszej prezentacji."

» powrót «

Archiwum

12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro informacyjne festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - tel.: 91 416 25 20

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net