Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"

Agnieszka, Lidia i Antonia Doberschuetz - Oko w oko z Filipin(k)ami

sobota 27.02.2016 godz. 20:30 - Piekarnia

"Cebu na Filipinach, gdzie mieszkałyśmy przez kilka lat, to spokojne miejsce. Dobrze się tam żyje. Nie ma turbulencji pogodowych, politycznych, zgrzytów kulturowych. A raczej nie było. Do czasu - 2013 rok, listopad: rekordowy tajfun Yolanda masakruje "moje" okolice. Czuję, że powinnam wracać, pomagać. Nie bardzo mam jak, ale w końcu się udaje. Z biegu trafiam na misję dentystyczną. Potrzebna każda para rąk, zostaję więc asystentką stomatologa. Brrr.... Ale wszystko da się znieść. Wówczas wpadam na pomysł zorganizowania własnej misji - bo potrzeby są ogromne w każdej dziedzinie życia.

Robimy więc z kolegą optometrystą (Maćkiem Ciebierą, który wraz z Romkiem Koperskim jeździ badać wzrok na Syberii, a także sam w Afryce) misję optyczną. Okularów z poprzednich akcji jest mnóstwo. Koordynujemy terminy. Zbieramy kasę na Polak Potrafi. Nie jest łatwo, bo postanawiam zabrać ze sobą córki. Żeby nauczyły się pomagać. Żeby doceniły, co mają tutaj, swoje uprzywilejowane życie, na które zdarza im się narzekać. Żeby odwiedziły miejsce, w którym jedna nauczyła się chodzić, mówić i jeść krewetki, a druga poszła tam do szkoły."

Agnieszka Doberschuetz w wieku 17 lat wyjechała z Wielkopolski w wielki świat. Po kolejnych 17 latach wróciła do kraju (jakże już innego!) i póki co wciąż jeszcze w nim mieszka. Mama dwóch córek, inicjatorka gorzowskiego Projektu Multikulti, publicystka, tłumaczka, edukatorka, recenzentka książek dla dzieci.

» powrót «

Archiwum

12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro informacyjne festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - tel.: 91 416 25 20

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net