Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"

Jerzy Grębosz - Żyłem wśród ludzi pierwotnych Vanuatu - OTWARCIE FESTIWALU

czwartek 25.02.2016 godz. 18:00 - Gryfiński Dom Kultury

Prezentacja otworzy Włóczykija 2016

Bardzo trudno w tak zwanym egzotycznym świecie znaleźć ludzi nieskażonych cywilizacją zachodnią. Szukałem ich długo, aż wreszcie znalazłem na kilku wyspach Oceanii. Ludzie pierwotni, którzy znają białych ludzi, ale mimo wszystko postanowili być wierni stylowi życia ich ojców i dziadów. Mieszkają głęboko w dżungli, chodzą niemal nago, są oczywiście analfabetami, ale z ich strony doświadczyłem bardzo dużo dobroci. W rozmowach z nimi uświadamiałem im, jak ważne jest, żeby nie porzucali dawnych wierzeń, tradycji i legend. By nie stawali się, tak jak inni ich rodacy - żałosnymi naśladowcami kultury zachodniej. Oni zaś w zamyśleniu mówili: "You are a very special white man", bo inni biali ludzie najczęściej przychodzą do nich po to, by koniecznie nawracać na chrześcijaństwo.

Jerzy Grębosz, na co dzień pracownik naukowy w Instytucie Fizyki Jądrowej - gdy tylko kończy się pora deszczowa i zaczyna pora sucha - jedzie na Oceanię. Jak mówi, od 14 lat ciągle podróżuje pod Krzyżem Południa.

» powrót «

Archiwum

12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro informacyjne festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - tel.: 91 416 25 20

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net