Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"

Piotr Wilanowski, Gabrysia Talarek - Viva Cuba! Między rewolucją a komercją

piątek 04.03.2016 godz. 18:00 - Klub Festiwalowy Włóczykija

Tuż przed naszym przyjazdem w Hawanie otwarto ambasadę USA. Znaleźliśmy się więc w okresie "pomiędzy": kraj tkwiący od 50 lat w izolacji uchylił drzwi i czeka co przyniosą nadchodzące dni. Przez trzy tygodnie przejechaliśmy tę niesamowitą wyspę z jednego końca na drugi. Zachwyciła nas, choć nie od razu i w sposób niejednoznaczny. Były wspaniałe krajobrazy, kolonialne budynki, góry i plaże jak z sennych marzeń.

Była bieda, kartki na żywność i dwie waluty podkreślające różnice między ludźmi. Przyglądaliśmy się życiu Kubańczyków, przesiąkniętych muzyką i alkoholem, tańczyliśmy na ulicach i piliśmy rum, który łatwiej tam kupić niż wodę. Poznawaliśmy prawdę o rewolucji i paliliśmy nielegalnie kupione cygara. Spotkaliśmy też sąsiadkę Fidela i dowiedzieliśmy się kto i dlaczego kocha Che.

Dla jednych podróż na Kubę to luksusowy "olinkluziw", dla innych to wizyta w skansenie gdzie ludzie wciąż mieszkają w budynkach z czasów konkwistadorów i jeżdżą autami z muzeum techniki. Dla nas - ludzi niegdyś "zza żelaznej kurtyny" - to także wspomnienie dobrze znanych demonów przeszłości. Czas się zatrzymał w tym pięknym zakątku świata, ale niedługo, może już teraz, znów ruszy z miejsca.
Piotr Wilanowski, Gabrysia Talarek

» powrót «

Archiwum

12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro informacyjne festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - tel.: 91 416 25 20

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net