Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"

Jerzy Arsoba, Igor Skawiński - Polski Strażnik Mrozu na Światowym Biegunie Zimna

piątek 26.02.2016 godz. 21:00 - Gryfiński Dom Kultury

900 km na wschód od Jakucka (stolicy republiki) leży mała wioska Ojmiakon. Właśnie tam zanotowano niegdyś temperaturę -71,2 st. C. i jest to najniższa temperatura zmierzona w miejscu na stałe zamieszkałym przez ludzi (nie licząc np. arktycznych stacji badawczych, w których jednak naukowcy mieszkają w komfortowych warunkach i nie muszą sami zbierać opału na zimę, czy wypasać zwierząt latem i zabezpieczać ich przed zamarznięciem zimą). W Ojmiakonie oraz pobliskiej miejscowości Tamtor ludzie mieszkają cały rok: rodzą się, chodzą do szkoły, pracują i umierają. Każdego roku, w marcu w Jakucku i Ojmiakonie odbywa się Festiwal Mrozu pod nazwą Biegun Zimna.

W marcu 2015 Jurek Arsoba i Igor Skawiński wybrali się na festiwal i w ciągu kilku tygodni poczuli na własnej skórze jak wygląda prawdziwa zima. Na Włóczykiju opowiedzą o szalonej podróży saniami zaprzężonymi w jelenie głębokiej syberyjskiej północy, o obozie w zamarzniętej tajdze i noclegu w czumie pasterzem jeleni, rybach zamrażanych w lodowych rzeźbach, wyborach Miss Mrozu, autostopie w temperaturze -40 st.C, wódce z rosyjskim Dziadem Mrozem i wielu innych.

» powrót «

Archiwum

12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro informacyjne festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - tel.: 91 416 25 20

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net