Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Anna Jaklewicz - "Lokalnie-globalnie. Warsztaty ekologiczne" (MAŁY WŁÓCZYKIJ - DLA DZIECI)

czwartek 28.02.2019 godz. 11:00 - Gryfiński Dom Kultury

Czy to w ogóle mój problem? Co łączy moje ulubione chipsy z wycinką lasów tropikalnych? Czy mogę uratować orangutana, nie wyjeżdżając z Polski? Podczas warsztatów przyjrzymy się bliżej zależnościom między naszymi codziennymi wyborami, a zanieczyszczeniem powietrza, wody, ziemi. Na przykładzie Polski i Indonezji zilustrujemy proces globalizacji i wykażemy naszą wspólną odpowiedzialność za stan środowiska naturalnego na świecie. Warsztaty skupią się na trzech globalnych problemach ekologicznych

OLEJ PALMOWY
Najtańszy w produkcji i najchętniej stosowany przez koncerny spożywcze i kosmetyczne. Jego produkcja doprowadziła do wycięcia ponad połowy obszarów leśnych Indonezji. Pod plantacje palmy olejowej wypalane są także torfowiska. Ich pożary powodują emisję dwutlenku węgla większą niż cała gospodarka USA. Podczas zajęć uświadomimy młodzieży, że olej palmowy jest składnikiem ponad 90 procent produktów spożywczych i kosmetycznych dostępnych na rynku polskim, w tym produktów rodzimych firm. Sprawdzanie składu produktów dostępnych w osiedlowym sklepie i dokonywanie świadomych wyborów ma realny wpływ na stan lasów tropikalnych, zanieczyszczenia atmosfery czy ochronę zagrożonych gatunków.

Foto: James Morgan

PRZEŁOWIENIE MÓRZ I OCEANÓW
Problem zarówno Morza Bałtyckiego jak i odległego Pacyfiku. Tu łowi się przy użyciu sonarów tropiących ławice, tam - bomb domowej produkcji i cyjanku potasu. Nielegalne metody połowu ryb stosowane m.in. w Azji powodują nie tylko przełowienie mórz i oceanów, ale także zniszczenie raf koralowych, zagrożenie zdrowia i życia rybaków. Podczas warsztatów poznamy termin "zrównoważone rybołówstwo" oraz certyfikaty, które dają gwarancję zakupu produktów pochodzących z proekologicznych połowów. Ich znajomość pozwala na dokonywanie świadomych wyborów i ochronę środowiska wodnego na całym świecie.

Foto: James Morgan

PLASTIK
Plastikowa rurka w napoju? Jednorazowy kubek na wynos? Foliowy woreczek z supermarketu? Tylko część plastikowych odpadów podlega recyclingowi. Przetwarzanie innych jest nieopłacalne. Plastikowe opakowania zaśmiecają polskie lasy, dryfują po morzach i oceanach. Coraz częściej z powodu zapchania układu pokarmowego plastikiem giną żółwie, ryby i ptaki. Podczas warsztatów przedstawimy sposoby na eliminowanie ilości używanego plastiku oraz oznakowania, które ułatwiają identyfikację opakowań nadających się do ponownej obróbki.

Dla szkół średnich i starszej podstawówki

Foto: James Morgan

» powrót «
Wyniki Włóczykij Trip Extreme

Archiwum

15. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij14. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - sekretariat@gdk.com.pl

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net