Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Michalina Kupper - Góry, jedyni przyjaciele Kurdów

poniedziałek 25.02.2019 godz. 17:30 - Gryfiński Dom Kultury

To z ich pomocą, mieszkańcy północnego Iraku, tak długo walczą o niepodległość i zapewniają w rejonie Bliskiego Wschodu względny spokój, przyciągający ludzi wielu narodów. Jak sami mówią, tylko góry są ich wiernymi przyjaciółmi.

Pasmo gór Zagros, przemierzymy rowerem z południowo-wschodniej Turcji, przez północny Irak i zachodni Iran podczas Rowerowego Jamboree, żeby po 2 latach samotnie odwiedzić mieszkańców przeklętej góry Sinjar, która góruje nad jazydzkimi domami od tysiącleci rozsianymi w rejonie Niniwy. Okolice starożytnej stolicy Mezopotamii to równiny, co sprawia, że Góra wydaje się jeszcze bardziej dostojna i tajemnicza. Przed ekspansją islamu, Kurdowie wyznawali jazydyzm i zoroastrianizm (ten, obecny głównie w Iranie). Prześladowania wyznawców tych religii, sięgają czasów osmańskich podbojów i trwają do dziś. Są one inicjowane wyłącznie przez fundamentalistów. Za każdym razem Jazydzi uciekali na Górę Sinjar, dla jednych będącą ratunkiem, dla innych miejscem zagłady. Przez tysiąclecia ten region Bliskiego Wschodu był tyglem kulturowym, gdzie religie i narody, funkcjonowały ze sobą po sąsiedzku.

» powrót «
Wyniki Włóczykij Trip Extreme

Archiwum

13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - sekretariat@gdk.com.pl

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net