Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

wystawa Przemka Lewandowskiego - Zgubić się w lesie to czysta przyjemność

 - Klub Festiwalowy Włóczykija

Aktywność artystyczna Przemka Lewandowskiego, na szeroko pojętym polu sztuk wizualnych, rozpoczęła się w wieku czterech lat, w nieistniejącej już miejscowości Drozdowo, w gminie Chojna. Wtedy to wykonał z piasku zamek otoczony fosą, którego komnaty oraz mury obronne wypełnił stonką ziemniaczaną zebraną na polu dziadka. W tym samym czasie rozpoczął samodzielnie wdrapywać się na dzikie drzewa i wykopywać nory. Tworząc różnego rodzaju instalacje budowlane, wpisał się w szeroko pojęty nurt undergroundowego land-artu.

W 1985 roku, po obejrzeniu ośmiu razy filmu "Indiana Jones i świątynia zagłady", w kinie Jutrzenka w Chojnie, pogłębiła się jego fascynacja przygodami. Już jako nastolatek zaczął wyznawać zasadę "Zgubić się w lesie to czysta przyjemność". Poczynając od zwykłego podwórka, kończąc na egzotycznych wyjazdach po świecie, Przemek uczestniczy w nieskończonej epopei odszukiwania w rzeczywistości tajemnych przejść, a w przedmiotach ukrytych znaczeń. Kiedy trafia na mur w swoich poszukiwaniach, zamienia swoją aktywność pozbawioną sensu zabawę.

Twórczość fotograficzna Lewandowskiego obejmuje kilkadziesiąt wątków tematycznych, które ciągle rozwija. Fotografuje miejsca, w których istniały zapomniane cywilizacje, królestwa oraz miasta. Penetruje krzaki i opuszczone strychy oraz podwórka. Prowadzi dokumentację zagubionych butów oraz okularów (sam bardzo często je gubi podczas różnych imprez). Przygląda się kolekcjonerom przedmiotów, które wychodzą z użycia, twórcom naiwnym, niegrzecznym dzieciom. Fotografuje najmniejsze na świecie figurki dzieciątka Jezus oraz fragmenty martwych ciał (są to np. szczątki świętych, zwierzęta ginące w wypadkach). Jest miłośnikiem nagich półdupków na tle krajobrazu, które są dla niego wyrazem tęsknoty za zachodzącym słońcem na innych planetach.

Swoje prace wystawia z dala od instytucji i galerii. Najchętniej w lasach, sadach lub w przestrzeniach u znajomych. Pośród głównych inspiracji wymienia czas i bezczas.

Miejsca, w których zostały wykonane prezentowane fotografie: Katalonia, Półwysep Kolski (Rosja), pogranicze egipsko-izraelskie, Autonomia Palestyńska, Pekin oraz Pingyao (Chiny), okolice Kars (kurdyjska część Turcji), wyspa Mull (Szkocja), Sycylia, Toskania, Łuk Mużakowa (pogranicze polsko-niemieckie), Finnmark (Norwegia), Nowica (Beskid Niski), Tajlandia.

» powrót «
Wyniki Włóczykij Trip Extreme

Archiwum

13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - sekretariat@gdk.com.pl

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net