Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży - Włóczykij

Roman Warszewski - Pusharo. Wyprawa do największego petroglifu w peruwiańskiej Amazonii (WIECZÓR KONTYNENTÓW)

sobota 03.03.2018 godz. 17:00 - Gryfiński Dom Kultury

Do Ameryki Łacińskiej jeżdżę od z górą trzydziestu lat. Staram się tam być co najmniej raz do roku. Stronię od bitych szlaków - wolę bezdroże i selwę. Wyprawa, o której chcę opowiedzieć, była niezwykła. Najpierw - z trojgiem przyjaciół - udaliśmy się do Chachapoyas, słabo poznanej prowincji na północy Peru, którą Inkowie podbili stosunkowo krótko przed przybyciem Hiszpanów. Dotarliśmy tam do tak znanych stanowisk archeologicznych, jak Kuelap (tzw. Babilon Ameryki prekolumbijskiej), czy Karajia (cmentarzysko zawieszone pod chmurami). Następnie pojechaliśmy do dżungli na południowy wschód od Cuzco: do parku narodowego Manu, przed kilkudziesięciu laty założonego przez polskiego przyrodnika, Jana Kalinowskiego. I tam - uzyskując pozwolenie od miejscowych Indian na wejście na ich terytorium - jako pierwsi Polacy dotarliśmy do największego petroglifu na terenie peruwiańskiej Amazonii: do Pusharo - ogromnej skalnej ściany na długości kilkudziesięciu metrów pokrytej tajemniczymi petroglifami.

- Czym było Pusharo? Z jakiego okresu pochodzi? Co miało symbolizować? - to pytania, na które postaram się odpowiedzieć. Opowiem także o tym, co Chachapoyas i Pusharo - mimo oddalenia o ponad tysiąc kilometrów - w przeszłości łączyło i co do dziś stanowi osnowę niejednego naukowego sporu.

» powrót «

Archiwum

13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro informacyjne festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - tel.: 91 416 25 20

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net