Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży - Włóczykij

Anneke Hesp, Dorota Makrutzki - Śladami Caspara Davida Friedricha od Bałtyku po Karkonosze

piątek 02.03.2018 godz. 16:00 - Gryfiński Dom Kultury

"Dlaczego w Jeleniej Górze jest tylu Friedrichów?" Zastanawiał się w 1946 roku, po przyjeździe na Śląsk z terytorium powojennej Ukrainy, pewien mały chłopiec. Podobnie jak wszyscy jego koledzy z klasy zamieszkał w domu należącym wcześniej do niemieckiej rodziny. Ryszard Turkiewicz - tak się ów chłopiec nazywał - w prawie każdym domu natrafiał na widoki górskie z podpisem mężczyzny o nazwisku Friedrich.

Góry wciąż rysują się na horyzoncie, a chłopiec postarzał się i posiwiał. Zrozumiał, że ludzie przychodzą i odchodzą, ale miłość do gór pozostaje. Pełne imię malarza Karkonoszy to Caspar David Friedrich. Artysta urodził się w 1775 r. na szwedzkim Pomorzu, w Greifswaldzie, ale większość swojego życia spędził w Dreźnie. Każdy student sztuk wizualnych zna Friedricha jako pioniera malarstwa romantyzmu i marzy o tym, aby doświadczyć podobnej pasji, która cechuje twórczość tego słynnego malarza.

Dzisiaj Karkonosze i bałtycka wyspa Rugia nie zawsze umożliwiają przeżywanie tak poszukiwanego przez romantycznych artystów i poetów uczucia samotności. Wciąż jednak istnieją miejsca, które wyglądają tak, jak w momencie kiedy Friedrich widział je po raz pierwszy.

Prezentacja odbędzie się w językach niemieckim i polskim. Prezentacja będzie tłumaczona symultanicznie na język polski.

» powrót «

Archiwum

13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro informacyjne festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - tel.: 91 416 25 20

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net