Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży - Włóczykij

smaki świata - Kuchnia sycylijska

niedziela 04.03.2018 godz. 20:30 - GryfiÅ„ski Dom Kultury

Włochy mają tyle smaków, co regionów, a każdy z nich charakteryzuje się własnymi, specyficznymi specjałami kulinarnymi. Jedną z najbardziej urozmaiconych i różnorodnych, jest kuchnia sycylijska.

Na odrębność kuchni sycylijskiej miały bez wątpienia wpływ klimat i historia. Wpływem bizantyjskim są potrawy słodko-kwaśne, arabskim dziedzictwem są morele, melony, cytrusy, a także rodzynki, gałka muszkatołowa, cynamon, szafran czy ryż. Z północy Europy przywędrowały rozmaite mięsa, a hiszpańskie podboje kolonialne przyczyniły się do obecności na sycylijskich stołach kakao, kukurydzy czy pomidorów. Od czasu do czasu pojawiają się też wpływy francuskie, nikogo właściwie nie dziwi elegancka francuska kuchnia na wypalonym słońcem sycylijskim wybrzeżu. W biednych domach bywało bardzo skromnie, na stołach arystokratycznych pojawiały się wykwintne dania z całego świata.

W kuchni sycylijskiej nie brakuje ryb i owoców morza. Na stołach znajdziemy tuńczyka, makrele, barweny, morlesze, mieczniki. Podaje się je grillowane z ziołami, z sosami, na przykład majonezowym czy pomarańczowym. Cytrusy są wszechobecne w tej kuchni, stają się składnikiem przystawek, dań głównych i deserów.

Wśród dań makaronowych najbardziej popularne jest pasta alla norma z bakłażanem, pomidorami i serem risotta salata. Bakłażan i pomidory pojawiają się w wielu sosach do makaronów, często w towarzystwie ziół, bobu, czosnku, miejscowych serów, mięsem lub rybą.

Warzywa stanowią podstawę miejscowej kuchni. Mnóstwo tu potraw z koprem włoskim, fasolą, papryką, kaparami, cukinią. Często z lekkim arabskim zmysłem do przyprawiania na sposób korzenny, pikantno-słodkawy. Kiedy myślimy się o Sycylii, od razu przychodzi wspomnienie miejscowych słodyczy. Najbardziej znane są cannoli, rurki z ciasta nadziewane słodkim kremem z ricotty i kandyzowanych owoców.

Sycylia to również wina. Gdy w 43 roku naszej ery powstawały pierwsze winnice w Bordeaux, Sycylijczycy mogli się już poszczycić 1000 letnią tradycją produkcji wina.

» powrót «

Archiwum

15. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij14. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro informacyjne festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - tel.: 91 416 25 20

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net