Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży - Włóczykij

Ula Ziober, Maria Ratajczak - warsztaty "Kamishibai - bajka estońska" (MAŁY WŁÓCZYKIJ - DLA DZIECI)

środa 28.02.2018 godz. 11:30 - Gryfiński Dom Kultury

WARSZTATY SKIEROWANE DLA WSZYSTKICH GRUP SZKOLNYCH I PRZEDSZKOLNYCH

Kamishibai to tradycyjna japońska sztuka opowiadania, która ma już wielowiekową tradycję. Podstawowym elementem jest drewniana skrzynka butai, mająca formę rozkładanego teatrzyku. Wewnątrz umieszczone są karty z ilustracjami. Każda karta to kolejny fragment opowieści. Osoba prowadząca przekłada kolejne ilustracje kontynuując jednocześnie narrację.

Tym razem rozpoczynamy podróż morską. Morzem Bałtyckim dotrzemy do krainy ponad 1500 wysp i wysepek - Estonii i jednej z rybackich wiosek. Zaczniemy od legendy o rybakach i Władczyni Morza. Poznamy starego Kaarela, który chcąc uchronić mieszkańców wioski przed głodem podarował rybakom magiczną jedwabną chustę z trzema węzłami. Wraz z podarunkiem przekazał, aby pod żadnym pozorem nie rozwiązywali trzeciego supła. Rybacy pomimo wcześniejszych obietnic, zachęceni urodzajnym połowem, nie mogli się powstrzymać. A złamanie danego słowa rozgniewało Władczynię Morza.

Dowiemy się dlaczego warto dotrzymywać danego słowa, a podczas warsztatów rozszyfrujemy tajemnicę kodu pasków na tradycyjnych estońskich spódnicach i odkryjemy, dla kogo mieszkańcy raz w roku palą ogniska na całym nabrzeżu. Pozostając w morskich opowieściach, stworzymy morze pełne rozmaitych wysp oraz barwny dwór Władczyni Morza. A wszystko w oparciu o tradycyjne rzemiosło estońskie.

» powrót «

Archiwum

13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro informacyjne festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - tel.: 91 416 25 20

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net