Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży - Włóczykij

Ula Ziober, Maria Ratajczak - warsztaty "Kamishibai - bajka aborygeńska" (MAŁY WŁÓCZYKIJ - DLA DZIECI)

czwartek 01.03.2018 godz. 10:15 - Gryfiński Dom Kultury

WARSZTATY SKIEROWANE TYLKO DLA GRUP PRZEDSZKOLNYCH

Kamishibai to tradycyjna japońska sztuka opowiadania, która ma już wielowiekową tradycję. Podstawowym elementem jest drewniana skrzynka butai, mająca formę rozkładanego teatrzyku. Wewnątrz umieszczone są karty z ilustracjami. Każda karta to kolejny fragment opowieści. Osoba prowadząca przekłada kolejne ilustracje kontynuując jednocześnie narrację.

Autorzy warsztatów przeniosą uczestników do czasu, gdy duch Barabaj malował świat. Pewnego dnia spotkała go gąsienica, która bardzo chciała mu pomóc. Dobry duch z radością przyjął jej pomoc. Od tej pory wspólnie malowali zwierzęta i rośliny. Gąsienica zapragnęła posiadać skrzydła. Gdy zwierzyła się ze swojego marzenia ptakowi, ten obiecał jej pomóc. Zły ptak okazał się jednak oszustem, który chciał zjeść małą gąsienicę. Gdyby nie pomoc jaszczurki i pająka cała historia mogłaby się bardzo źle skończyć. W tej bajce poznamy odpowiedź dlaczego i jak gąsienice przemieniają się w barwne motyle, a także dlaczego ptaki wiją gniazda.

Na warsztatach dzieci przygotują tradycyjne aborygeńskie kije deszczowe. Te magiczne przedmioty służyły do wywoływania deszczu. Co to jest kij deszczowy? To tuba, w której umieszczone są drobne nasiona (groch, ryż, fasola). Rurę nabijamy następnie dużymi gwoździami. Dzięki temu, gdy odwracamy tubę, przesypujące się nasiona wydają dźwięk spadającego deszczu. Następnie kije są ozdabiane według upodobań uczestników warsztatów.

» powrót «

Archiwum

13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro informacyjne festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - tel.: 91 416 25 20

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net