Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży - Włóczykij

Bartosz Twaróg - Aborygeni australijscy - 230 lat oporu i walki o sprawiedliwość

piątek 23.02.2018 godz. 17:00 - Gryfiński Dom Kultury

Materiał ten powstawał przez pół roku w środowisku aborygeńskich rodzin i aktywistów w Sydney i Nowej Południowej Walii. Razem z nimi uczestniczyłem w tradycyjnych spotkaniach-gawędach, protestach czy politycznych zgromadzeniach. Wysłuchałem wielu trudnych osobistych historii, słyszałem o problemach, które dotykają poszczególne klany czy aborygeńskie narody. Dokumentowałem fotograficznie jak od nowa formuje się polityczna samoświadomość Aborygenów i to, jak wcielają w życie swoje marzenia niezależności i samorządności.

Biała Australia ma ciemną historię, tak mawiają Aborygeni. Od przybycia angielskich osadników w 1788 roku jest to historia niewolnictwa, masakr i kulturowej degradacji Aborygenów. Wbrew pozorom, złe traktowanie Aborygenów przez "białą" Australię, to nie są zamierzchłe czasy. Podczas pokazu opowiem także o obecnych problemach z jakimi mierzą się Aborygeni. Opowiem o odbieraniu dzieci rodzinom aborygeńskim, o opresyjnej polityce w Północnym Terytorium, o złym traktowaniu Aborygenów w poprawczakach czy o bardzo kontrowersyjnych śmierciach Aborygenów w więzieniach.

» powrót «

Archiwum

13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro informacyjne festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - tel.: 91 416 25 20

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net