Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży - Włóczykij

Paweł Szulc - Polscy uchodźcy w Iranie w latach 1942-1945

niedziela 25.02.2018 godz. 15:00 - Gryfiński Dom Kultury

W wyniku ustaleń tzw. układu Sikorski-Majski, w 1942 r. do Iranu dotarły dwie wielkie fale Polaków - zesłańców ze Związku Radzieckiego. Żołnierzom armii gen. Władysława Andersa towarzyszyło również blisko 40 tys. cywilów. Rozmieszczono ich w kilku miejscach: największym skupiskiem uchodźców był Teheran, ale Polacy przebywali także w Isfahanie, Ahwazie i Meszhedzie. Teoretycznie mieli być jak najszybciej ewakuowani przez siły brytyjskie dalej, jednak ówczesna sytuacja na frontach i brak możliwości logistycznych spowodował, że dla większości z nich Iran stał się domem do zakończenia II wojny światowej.

Jak wyglądała ich droga do Iranu, jak żyli w królestwie szacha, czym się zajmowali, jak wyglądały relacje z miejscowymi, co dziś pozostało w Iranie po obecności tysięcy Polaków?

» powrót «

Archiwum

13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro informacyjne festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - tel.: 91 416 25 20

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net