Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży - Włóczykij

- Kuba Kasprzyk "Pionierzy Gryfina"

W sprzedaży pojawiła się książka zatytułowana "Pionierzy Gryfina". Jej autorem jest gryfinianin Kuba Kasprzyk. Wydawnictwo to efekt kilkuletniej pracy autora, którą wykonywał jako dziennikarz Gazety Gryfińskiej. Od stycznia 2012 do kwietnia 2015 r. spotykał się z najstarszymi mieszkańcami Gryfina i jego okolic, którzy wyrazili chęć podzielenia się historią swojego, często niełatwego życia. Ich dzieciństwo lub wiek nastoletni przypadły bowiem na czasy II wojny światowej, w czasie której często byli świadkami lub ofiarami najokrutniejszych i niezrozumiałych zbrodni. Po jej zakończeniu często nie doświadczyli spokoju, nie wspominając o choćby namiastce dzisiejszej wygody, bo zostali skazani na porzucenie rodzinnych stron i wyjazd w nieznane. Wyjazd na Ziemie Odzyskane często jedynie z tym, co udało im się zabrać w rękach.

We wszystkich wspomnieniach odnajdziemy obraz autentycznych wydarzeń, które rozmówcom pozostały w pamięci. Niektórzy z nich skupili się przede wszystkim na opisie przedwojennych losów swoich rodzin, dzięki innym poznajemy okrucieństwa wojny. Jednak najważniejszym zamierzeniem było poznanie ich losów po zakończeniu działań wojennych, przede wszystkim tych związanych z Gryfinem. Okazuje się, że ten czas nie był wcale okresem sielanki i spokoju. Dla wielu był on na tyle trudny, że jeszcze ponad dwadzieścia lat po upadku poprzedniego systemu obawiali się poruszać pewne aspekty tamtych czasów. Wielu z bohaterów pojawiło się na ziemi gryfińskiej 70 lat temu. Większości z nich zawdzięczamy to, w jakim mieście obecnie mogą żyć jego mieszkańcy.

Książka jest do nabycia w cenie 35,00 zł w siedzibie redakcji Gazety Gryfińskiej, znajdującej się przy ul. 1 Maja 15M w Gryfinie. W Gryfinie można ją kupić także w:
- supermarket Intermarche, ul. Flisacza
- księgarnia I. Sochaja ul. Łużycka
- Delikatesy w "nowej kamienicy" przy ul. Kościelnej
- kiosk Amelka ul. Kościelna
- kiosk przy ul. Bolesława Chrobrego (w pobliżu EuroBanku)
- sklep Delicja przy ul. Szczecińskiej
- sklep Kiwi przy ul. Bolesława Chrobrego (obok Restauracji Zalipie)
- sklep Lewiatan przy ul. Piastów
- kiosk w markecie Netto
- księgarnia Azetka przy ul. 11 Listopada
- sklep spożywczy K. Wilczyńskiego przy ul. Żeromskiego
- supermarket Intermarche przy ul. 9 maja

Archiwum

13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro informacyjne festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - tel.: 91 416 25 20

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net