Włóczykij

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży - Włóczykij

Przemek Lewandowski - W krainie gryfi艅skich jezior

Nieca艂e 10 km na wsch贸d od Gryfina roztacza si臋 niezwyk艂a kraina jeziorek, bagien i rozlewisk. Nie nosi ona jednej konkretnej nazwy i do wielu jej miejsc nie prowadz膮 偶adne drogi l膮dowe. Nie do ko艅ca rozpoznana, nierzadko tkni臋ta ludzk膮 stop膮, stanowi idealn膮 propozycj臋 dla mi艂o艣nik贸w dzikiej przyrody. Wczesn膮 wiosn膮, kiedy poziom w贸d jest szczeg贸lnie wysoki, pojawi膮 si臋 dodatkowe atrakcje. Na obszarze krainy tworz膮 si臋 akweny, kt贸rych na darmo mo偶emy szuka膰 na mapie. To wymarzony teren dla kajakowych "freerider贸w".

Eskapad臋 "Krain膮 gryfi艅skich jezior" rozpocz臋li艣my w okolicach Chwarstnicy. Kilkaset metr贸w od zlikwidowanego ju偶 traktu kolejowego zrzucili艣my swoje 偶贸艂te wehiku艂y do wody i na dobry pocz膮tek ruszyli艣my Jeziorem We艂ty艅skim w kierunku trzech wysp - Ptasiej (zwanej r贸wnie偶 Ma艂膮), Dzikiej oraz Ko藕lej. We艂ty艅skie jest na tyle rozleg艂ym zbiornikiem wodnym, 偶e p艂yn膮c pod wiatr i wbijaj膮c si臋 dziobem pod du偶e fale, mo偶na nabra膰 od razu sporo wody do kajaka. Ale dobrego, porannego orze藕wienia nigdy za ma艂o. W mi臋dzyczasie wp艂ywali艣my w korytarze trzcin, aby w ich zaciszu pos艂ucha膰 krz膮taj膮cych si臋 w g膮szczu ptak贸w, zje艣膰 艣niadanie i napi膰 si臋.

Nast臋pnie szwendali艣my si臋 po we艂ty艅skich wyspach. Pierwsza po艂owa kwietnia to doskona艂a ku temu pora. Nie s膮 one zbyt mocno poro艣ni臋te ro艣linno艣ci膮. Mo偶na zajrze膰 i spenetrowa膰 niemal ka偶dy zak膮tek. Z drugiej strony rozpoczyna si臋 ju偶 spory ruch w przyrodzie. W przybrze偶nych szuwarach, na drzewach i w krzakach rozpocz臋艂o si臋 ptasie koncertowanie. Nurkuje perkoz, spod n贸g wyskakuj膮 dzikie kaczki - najcz臋艣ciej na spotykany przez nas po drodze, obok 艂ab臋dzi, gatunek ptak贸w.

Wczesna wiosna na wyspach oznacza r贸wnie偶 niewielk膮 ilo艣膰 ludzi. W sezonie wypoczywaj膮 dziesi膮tki wczasowicz贸w, kt贸rzy zaszywaj膮 si臋 w le艣nych domkach w poszukiwaniu ciszy. Tymczasem po wyspach hula echo i tylko gdzieniegdzie krz膮taj膮 si臋 pojedyncze osoby. Jaki艣 cz艂ek w oddali repetuje okna, kto艣 pali li艣cie w ognisku. Niegdy艣 obiekty na wyspach nale偶a艂y do r贸偶nych zak艂ad贸w m.in. do Polskiej 呕eglugi Morskiej czy do zarz膮du jednej ze szczeci艅skich szk贸艂 budowlanych. Obecnie domki s膮 systematycznie przejmowane przez osoby prywatne.

Najbardziej atrakcyjn膮 z wysp, na kt贸rej znajdziemy liczne pozosta艂o艣ci po osobliwej kulturze PRL-u, jest... Dzik. Wyspa jest miejscem szczeg贸lnie klimatycznym i idealnym na fotograficzny plener. Znajduje si臋 tutaj 偶ywy skansen pe艂ny rekwizyt贸w z czas贸w Polskiej Republiki Ludowej. O艣rodek na wyspie Dzik nale偶y niezmiennie od lat do nie艣miertelnej organizacji PSS Spo艂em. W latach 70. odbywa艂y si臋 w nim nawet ca艂kiem spore imprezy, po kt贸rych niemym 艣wiadkiem s膮 m.in. ruiny amfiteatru. Czy kto艣 jeszcze pami臋ta, 偶e na tutejszej scenie wyst臋powa艂a Anna Jantar? Szkielety neon贸w, rze藕by z metalowych rurek, aleje ozdobione lampami, reklamy sklepu mi臋snego Pszcz贸艂ka Maja czy sam贸w Bartek, Bolek oraz Maciek. Jak nam powiedzia艂 obecny opiekun wyspy, o艣rodek PSS Spo艂em na wyspie by艂 niegdy艣 gryfi艅skim "Las Vegas". Nie trudno w to uwierzy膰.

Na najwi臋kszej s膮siaduj膮cej z Dzikiem - Wyspie Ko藕lej - znajdowa艂y si臋 niegdy艣 trzy o艣rodki. I cho膰 nie by艂y one tak bogato zaprogramowane jak o艣rodek PSS Spo艂em to i po nich warto si臋 pokr臋ci膰. Wyspa ma kilka przepi臋knych miejsc pozbawionych du偶ych drzew, kt贸re porastaj膮 wi臋kszo艣膰 obszar贸w. Szczeg贸lnie wra偶enie robi wielka 艂膮ka na skraju kt贸rej stoi kolorowa ruina budy, zwana Weso艂ym Domkiem.

P艂yniemy dalej. Krajobraz naszego szlaku zmienia si臋 jak w kalejdoskopie. Po wyp艂yni臋ciu na g艂臋bok膮 wod臋 wbijamy si臋 po raz kolejny w system trzcinowisk. Kiedy wyrasta przed nami wie偶a ko艣cio艂a w We艂tyniu, zastanawiamy si臋 nad dwoma wariantami drogi. Do kolejnego jeziora - Zamkowego - prowadz膮 dwa kana艂y. Wybieramy pierwszy z lewej, kt贸ry wiedzie przez centrum miejscowo艣ci. W pewnym momencie musimy rezygnowa膰 z kajak贸w, nie daje si臋 p艂yn膮膰, kana艂 zanika. Przechodzimy kilkaset metr贸w. Ci膮gniemy kajaki poboczami we艂ty艅skich dr贸g i... budzimy sensacj臋. Jak偶e to paradoksalne, 偶e na terenie gdzie mamy tyle pi臋knych jezior, widok cz艂owieka z kajakiem wydaje si臋 by膰 czym艣 kuriozalnym. Po drodze zaliczamy obowi膮zkowy punkt programu niemal ka偶dej wycieczki po wioskach. Jest nim wizyta w lokalnym sklepie i rozmowa z mi艂o艣nikami mocnych trunk贸w. P艂y艅cie na Hawaje - proponuje nam jeden z rozm贸wc贸w.

Zaraz za We艂tyniem zaczyna si臋 najtrudniejszy etap, a mianowicie przedzieranie si臋 przez trzcinowy szuwar pokrywaj膮ce jezioro Zamkowe. Od strony We艂tynia jest to niewielki fragment, natomiast 偶eby sp艂yn膮膰 do kolejnego jeziora - Prusino, trzeba przebija膰 si臋 przez ponad 150 metr贸w, sk艂adaj膮c wios艂a i miarowo podci膮gaj膮c si臋 za 艂odygi. Nie maj膮c specjalnych r臋kawiczek 艂atwo narazi膰 si臋 na drobne okaleczenia r膮k.

W okolicach jeziora Zamkowego, Gierland i niedalekiego Zgni艂ego Grzyba odkryto najwi臋ksze skupiska osadnictwa wczesnego 艣redniowiecza na ziemi gryfi艅skiej. To w艂a艣nie w tych miejscach, w okolicach urokliwych we艂ty艅skich jezior, pierwsi S艂owianie czcili b贸stwa uosabiaj膮ce si艂y przyrody i otaczali szczeg贸ln膮 trosk膮 gaje czy 艣wi臋te g艂azy. W XIII wieku w We艂tyniu nad jeziorem Zamkowym musia艂 roztacza膰 si臋 przepi臋kny widok na miejscowy zamek. P艂ywaj膮c po okolicznych bagnach i kana艂ach nie trudno pu艣ci膰 wodza fantazji.

Na wiosn臋 krajobraz wok贸艂 jeziorek troszk臋 si臋 zmienia. Jak ju偶 pisa艂em na pocz膮tku, rozlewiska powoduj膮, 偶e niekt贸re akweny s膮 wi臋ksze. Bez dok艂adnej mapy, a w艂a艣ciwie bez ci膮g艂ego zagl膮dania do niej, mo偶na si臋 troszk臋 pogubi膰 i tak te偶 si臋 sta艂o w naszym wypadku. Na p贸艂noc od jeziorka Gierland nabrali艣my takiego rozp臋du, 偶e wyl膮dowali艣my troszk臋 dalej ni偶 zamierzali艣my. Wycieczk臋 sko艅czyli艣my tu偶 przy samym Chlebowie przebijaj膮c si臋 po drodze przez trzy niewielkie jeziorka po艂膮czone rozlewiskami.

Szlakiem gryfi艅skich jezior pokonali艣my ok. 12 km. Zaj臋艂o nam to 11 godzin. Pozornie mo偶e wygl膮da膰 na d艂ugo. W praktyce ilo艣膰 czaruj膮cych miejsc wymaga wi臋cej czasu i przygl膮dania si臋 jeszcze dok艂adniejszego. W finale naszej eskapady intensywnie 艣wiec膮ce s艂o艅ce sprawi艂o nam niespodziank臋 i rozpali艂o trzcinowisko na z艂oty kolor. Jezioro p艂on臋艂o w dniu, kt贸rego wielu z nas nigdy nie zapomni. Nasza w臋dr贸wka odby艂a si臋 bowiem 10 kwietnia 2010.

Wyniki Włóczykij Trip Extreme

Archiwum

15. Gryfi艅ski Festiwal Miejsc i Podr贸偶y W艂贸czykij14. Gryfi艅ski Festiwal Miejsc i Podr贸偶y W艂贸czykij13. Gryfi艅ski Festiwal Miejsc i Podr贸偶y W艂贸czykij12. Gryfi艅ski Festiwal Miejsc i Podr贸偶y W艂贸czykij11. Gryfi艅ski Festiwal Miejsc i Podr贸偶y W艂贸czykij10. Gryfi艅ski Festiwal Miejsc i Podr贸偶y W艂贸czykij9. Gryfi艅ski Festiwal Miejsc i Podr贸偶y W艂贸czykij8. Gryfi艅ski Festiwal Miejsc i Podr贸偶y W艂贸czykij7. Gryfi艅ski Festiwal Miejsc i Podr贸偶y W艂贸czykij6. Gryfi艅ski Festiwal Miejsc i Podr贸偶y W艂贸czykij5. Gryfi艅ski Festiwal Miejsc i Podr贸偶y W艂贸czykij4. Gryfi艅ski Festiwal Miejsc i Podr贸偶y W艂贸czykij3. Gryfi艅ski Festiwal Miejsc i Podr贸偶y W艂贸czykij2. Gryfi艅ski Festiwal Miejsc i Podr贸偶y W艂贸czykij1. Gryfi艅ski Festiwal Miejsc i Podr贸偶y W艂贸czykij

Kontakt

Spiritus Movens - Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro informacyjne festiwalu - Gryfiński Dom Kultury - tel.: 91 416 25 20

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Projektowanie stron internetowych - kostek.net