Włóczykij

9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży "Włóczykij"

Paweł Szulc - Polscy uchodźcy w Iranie w latach 1942-1945

W wyniku ustaleń tzw. układu Sikorski-Majski, w 1942 r. do Iranu dotarły dwie wielkie fale Polaków - zesłańców ze Związku Radzieckiego. Żołnierzom armii gen. Władysława Andersa towarzyszyło również blisko 40 tys. cywilów. Rozmieszczono ich w kilku miejscach: największym skupiskiem uchodźców był Teheran, ale Polacy przebywali także w Isfahanie, Ahwazie i Meszhedzie. Teoretycznie mieli być jak najszybciej ewakuowani przez siły brytyjskie dalej, jednak ówczesna sytuacja na frontach i brak możliwości logistycznych spowodował, że dla większości z nich Iran stał się domem do zakończenia II wojny światowej.

Jak wyglądała ich droga do Iranu, jak żyli w królestwie szacha, czym się zajmowali, jak wyglądały relacje z miejscowymi, co dziś pozostało w Iranie po obecności tysięcy Polaków?

» powrót «

Prezentacje na Włóczykiju 2015

Lista uczestników - Włóczykij Trip Extreme Informacje dla przyjezdnych - Włóczykij Trip Extreme

Archiwum

11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży 7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży 6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży 5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży 4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży 3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży 2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży 1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży pmno.pl

Kontakt

Spiritus Movens Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro informacyjne festiwalu - turystyka@gryfino.pl

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Włóczykij
Republika Międzyodrza
Gryfiński Dom Kultury
Projektowanie stron internetowych - kostek.net