Włóczykij

9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży - Włóczykij

Dariusz Zdziech - Wioska Poland na środku Pacyfiku. Kiribati i Polska pomoc. Projekt Poland helps Poland

piątek 20.02.2015 godz. 18:00 - Gryfiński Dom Kultury

Kiribati to jedno z najpiękniejszych i najbiedniejszych państw świata, ale o dziwo nie leży w Afryce, lecz na środku Pacyfiku. Kraj w Mikronezji, zamieszkiwany jest przez ok. 100 tys. ludzi rozsianych po 33 wyspach na środku Oceanu Spokojnego. Na największej z wysp: Kiritimati (Wyspa Bożego Narodzenia), znajduje się wioska Poland. Ta najmniejsza osada zamieszkiwana przez ok. 400 osób jest też najbardziej oddalona od centralnych miejscowości na wyspie. Powoduje to widoczną izolacje wioski i jej spraw, w kraju, który sam jest jednym z najbardziej odizolowanych państw świata.

Pobyt na Kiritimati to przeniesienie się do innego świata. Z jednej strony przybywamy do miejsca, które mogło by kandydować do miana Raju na Ziemi. Niestety, drugie spojrzenie odziera człowieka ze złudzeń. Problemy z brakiem wody na środku największego oceanu, braki żywności, dostępu do właściwej opieki medycznej, toalet prowokują człowieka z zewnątrz do działania. Szczególnie gdy przybywa się z Polski do wioski Poland, staje przed kościołem Św. Stanisława wśród mieszkańców osady mogącej za kilka lat zniknąć z mapy świata, ale nie przez globalne ocieplenie ale poprzez wyludnienie miejsca, o którym wszyscy zapomnieli.

Skąd w tym mikroskopijnym kraju znajdującym się na drugim krańcu Globu wioska Poland ? Jak tam się dostać? co zobaczyć? czego dotyczy projekt Poland helps Poland? Jak można w nim uczestniczyć?

» powrt «

Prezentacje na Włóczykiju 2015

Lista uczestników - Włóczykij Trip Extreme Informacje dla przyjezdnych - Włóczykij Trip Extreme

Archiwum

13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij pmno.pl

Kontakt

Spiritus Movens Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro informacyjne festiwalu - turystyka@gryfino.pl

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Włóczykij
Republika Midzyodrza
Gryfiski Dom Kultury
Projektowanie stron internetowych - kostek.net