Włóczykij

9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży - Włóczykij

Norbert Skrzyński - Welcome to Jordan czyli wycieczki po Haszymidzkim Królestwie Jordanii

sobota 21.02.2015 godz. 19:00 - Klub Festiwalowy Włóczykija

Al-Urdunn, Jordania - dziewięćdziesiąt tysięcy kilometrów kwadratowych kamienistej i pustynnej ziemi, ze starożytnymi zabytkami, czerwoną pustynią, bardzo słonym morzem i zamkami krzyżowców. To także Ziemia Święta, z Górą Nebo i miejscem chrztu Chrystusa. Taki obraz Jordanii zapamiętują zwiedzający ją turyści, ale tylko ci, którzy odwiedzają ten fascynujący kraj spiesząc się by zobaczyć jak najwięcej, w jak najkrótszym czasie.

Poddani Króla Abdullaha II nieustannie przekonują obcokrajowców, że szczerze ich cieszy obecność turystów w Jordanii. Nie można wyzbyć się wrażenia, że gościnność to jedna z najcenniejszych cnót Jordańczyków. Niemal każde spotkanie rozpoczyna się od wesołego: Welcome to Jordan! - w Jordanii bardzo łatwo można się przyzwyczaić do serdecznej, arabskiej gościnności. Trudno jest zebrać cztery długie wycieczki w jedną opowieść, tym bardziej jeśli odwiedzało się ten kraj w czterech porach roku, a podróżowało najróżniejszymi środkami lokomocji (od autostopu, przez rower, po wypożyczone auto z napędem na cztery koła). Na co innego zwraca się uwagę podróżując samotnie, w dwójkę z przyjaciółką, z amatorem-rowerzystą i z czwórką niemal zupełnie niedoświadczonych podróżniczo znajomych, a jeszcze inaczej z trojgiem, niemal obcych ludzi.

Obraz współczesnej, haszymidzkiej Jordanii (lecz bez zdjęć z Petry i tych wszystkich wartych obejrzenia zabytków szeroko promowanych przez touroperatorów), przybliży Norbert Skrzyński. W Jordanii, jak i wszędzie w podróży, warto poświęcić więcej czasu na dokładniejsze poznanie bogatej tradycji i kultury, jej przemiłych mieszkańców i różnorodnej przyrody. Od nocnego wejścia na najwyższą górę Jordanii, nie mniej fascynującym może być kilkugodzinny spacer po wzgórzach Ammanu lub całodzienny treking wijącym się kilometrami rzecznym kanionem czy samotne przygotowywanie posiłku na ognisku, pośrodku przepięknej pustyni. Uratowanie potrąconego orła cesarskiego przysparza nie mniej emocji niż kąpiel w wodach Morza Martwego lub przejście granicy jordańsko-palestyńskiej. Nie mówiąc o uczestniczeniu w paraliżu dwumilionowej stolicy, którą jak co roku, zaskoczyły obfite opady śniegu.

» powrt «

Prezentacje na Włóczykiju 2015

Lista uczestników - Włóczykij Trip Extreme Informacje dla przyjezdnych - Włóczykij Trip Extreme

Archiwum

13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij pmno.pl

Kontakt

Spiritus Movens Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro informacyjne festiwalu - turystyka@gryfino.pl

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Włóczykij
Republika Midzyodrza
Gryfiski Dom Kultury
Projektowanie stron internetowych - kostek.net