Włóczykij

9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży - Włóczykij

Michał Lubina - Birma: Złota Ziemia otwiera się na świat

niedziela 01.03.2015 godz. 17:00 - Klub Festiwalowy Włóczykija

Birma, będąca jednym z najciekawszych krajów Azji, pozostaje w Polsce mało znana, zaś jej dynamiczny powrót do świata pozostał u nas prawie niezauważony. Teraz właśnie następuje wielkie otwarcie Birmy na świat i podlega ona bezprecedensowym przemianom. Do lamusa odchodzą dawne opowieści o "kraju-skansenie", a Birma z kraju-wyzwania staje się powoli jednym z głównych punktów na turystycznej mapie świata. Ogromne zmiany dotyczą jednak głównie najważniejszych miast i centrów turystycznych. W pozostałej części kraju w dużej mierze niewiele się zmieniło, wciąż można tam odczuć tę niesamowitą atmosferę sprawiającą, że Birma pozostaje "krajem niepodobnym do żadnego innego".

Michał Lubina, który wydał właśnie pierwszą w Polsce historię tego kraju, był w Birmie 7-krotnie. Prelekcję urozmaicą pokazy slajdów z terenów w Birmie słabo lub nawet zupełnie nieznanych (Arakan, państwo Czin, tereny partyzantów kareńskich), osobiste doświadczenia autora ze spotkań z najważniejszymi postaciami polityki birmańskiej (Noblistka Aung San Suu Kyi, przywódca partyzantów kaczińskich gen. Gun Maw i in.) oraz jego wnioski z kilkuletniej obserwacji pracy polskich NGO's w Birmie.

W trakcie spotkania będzie można nabyć najnowszą książkę Michała Lubiny "Birma. Historia państw świata". "Birma" to jedna z pierwszych w Polsce książek o Birmie i pierwsza historia tego państwa po polsku. Wydana w prestiżowej serii wydawnictwa Trio "Historia państw świata w XX i XXI w." jest napisana barwnym i potocznym językiem. Na podstawie osobistej znajomości kraju przez autora i będąca wynikiem jego licznych podróży do Birmy, przedstawia zagmatwane zagadnienia w sposób prosty i przejrzysty. Nie stroni również od kontrowersyjnych i obrazoburczych tez, idących w poprzek wielu potocznym i publicystycznym interpretacjom sytuacji w Birmie.

Michał Lubina jest naukowcem, analitykiem i publicystą, doktorem nauk społecznych UJ, asystentem w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, analitykiem w Centrum Studiów Polska-Azja. Z plecakiem przemierzył prawie całą Azję, docierając lądem do najtrudniej dostępnych jej krajów - takich jak Turkmenistan, Bangladesz, Pakistan, czy Timor Wschodni. Publikował m.in. w "Rzeczpospolitej", "Tygodniku Powszechnym" i "Wprost". Jest autorem dwóch książek: "Birma: centrum kontra peryferie. Kwestia etniczna we współczesnej Birmie (1948-2013)" (Kraków 2014) oraz "Birma. Historia państw świata w XX i XXI w." (Trio, Warszawa 2014)

» powrt «

Prezentacje na Włóczykiju 2015

Lista uczestników - Włóczykij Trip Extreme Informacje dla przyjezdnych - Włóczykij Trip Extreme

Archiwum

13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij pmno.pl

Kontakt

Spiritus Movens Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro informacyjne festiwalu - turystyka@gryfino.pl

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Włóczykij
Republika Midzyodrza
Gryfiski Dom Kultury
Projektowanie stron internetowych - kostek.net