Włóczykij

9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży - Włóczykij

Asia Pluta, Bartek Rubik - Mozaika latynoamerykańska - religia, wierzenia, rytuały

sobota 21.02.2015 godz. 18:00 - Piekarnia

Religia w Ameryce Łacińskiej to sfera życia, która przybysza z Europy już przy pierwszym kontakcie fascynuje i zaskakuje synkretyzmem - chrześcijaństwo przywiezione przez kolonizatorów przeplata się tu z wierzeniami lokalnych Indian oraz animistycznymi rytuałami z Czarnej Afryki. Podczas pokazu zaprezentujemy wybrane święta, rytuały i wierzenia, których byliśmy świadkami podczas blisko półrocznego pobytu w Ameryce Łacińskiej.

Odwiedzimy położoną wysoko w boliwijskich Andach wioskę San Pedro de Macha, w której raz w roku odbywa się niecodzienne święto: Tinku - Fiesta de la Cruz. Po uroczystej Mszy z poświęceniem krzyży, dochodzi do rytualnych walk na pięści pomiędzy klanami. Krew jest ofiarą dla Pachamamy (Matki Ziemii) w intencji dobrych zbiorów w kolejnym roku. Zagłębimy się w czeluści kopalni srebra w Potosi, gdzie górnicy oddają cześć El Tio. Jego postać przypomina diabła, ale jest on uznawany przez górników za anioła stróża i opiekuna, który dba o ich bezpieczeństwo pod ziemią. Będziemy świadkami obchodów Wielkiego Piątku w boliwijskiej Copacabanie. Dzień ten ma niewiele wspólnego z powagą jaka towarzyszy mu w Polsce, wręcz przeciwnie - wielkopiątkowe obchody bardziej przypominają rodzinny piknik i odpust niż dzień żałobny. W brazylijskim Salvador de Bahia weźmiemy udział w mistycznej ceremonii candomble (na Haiti znanej jako voodoo, a na Kubie jako santeria), podczas której uczestnicy pod wpływem dudniących bębnów wpadają w trans, by połączyć się z Orishas - bogami. W Mexico City odwiedzimy największy w całej Ameryce mercado de brujeria (targ czarowników). Każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie. Są figury Santa Muerte (Świętej Śmierci) - postaci przedstawiającej zakapturzony szkielet kobiety z kosą, której kult najbardziej rozwinął się wśród sicarios (płatnych zabójców), przestępców i biedoty. Swojego patrona maja także narcotraficantes - jest nim Jesus Malverde. Na straganach nie brakuje też katolickich figurek - Nuestra Senora de Guadalupe, Chrystusa, a nawet Jana Pawla II. Nad jeziorem Atitlan w Gwatemali złożymy wizytę w domowym sanktuarium, w którym katoliccy mieszkańcy oddają cześć indiańskiemu bogowi Maximonowi, którego figura ma postać mężczyzny w kapeluszu z nieodłącznym cygarem w ustach.

Asia Pluta i Bartek Rubik tuż przed 30. urodzinami postanowili zrealizować swoje marzenie i wyruszyli w 10-miesięczną podróż po krajach Azji i Ameryki Łacińskiej. Opisywali ją na blogu: asiaibartwpodrozy.blogspot.com. Odwiedzili kontynenty, które już wielokrotnie zdążyły ich zafascynować podczas wcześniejszych wizyt. Mówią o sobie: podczas podróży najważniejsze dla nas są spotkania z ludźmi i ich kulturą, w miarę możliwości staramy się też korzystać z Couchsurfingu. Bartek nigdy nie rozstaje się z aparatem fotograficznym, a Asia uwielbia poznawać lokalną kuchnię, dlatego w każdym odwiedzanym kraju odrabiają lekcję gotowania.

» powrt «

Prezentacje na Włóczykiju 2015

Lista uczestników - Włóczykij Trip Extreme Informacje dla przyjezdnych - Włóczykij Trip Extreme

Archiwum

13. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij12. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij11. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij10. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij9. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij8. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij7. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij6. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij5. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij4. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij3. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij2. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij1. Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży Włóczykij pmno.pl

Kontakt

Spiritus Movens Przemek Lewandowski - fluxoplazma@gmail.com
Biuro informacyjne festiwalu - turystyka@gryfino.pl

Dołącz do nas Włóczykij na FB

Włóczykij
Republika Midzyodrza
Gryfiski Dom Kultury
Projektowanie stron internetowych - kostek.net